Veľká ryba

Daniel Wallace

Román skutočne mýtických rozmerov, preslávený filmovým spracovaním.

Román Daniela Wallacea Veľká ryba (1998) je príbehom Edwarda Blooma, notorického rozprávača a vtipkára, ktorý nedokáže hovoriť pravdu a každú svoju skúsenosť či zážitok zveličí a prikrášli do fantastických rozmerov. Edwardov syn ho opisuje ako „Santa Klausa skríženého s veľkonočným zajačikom – obaja sú veľmi smiešni a rovnako tak aj neskutoční“. To, čo sa pred čitateľmi odvíja ako neuveriteľný príbeh s komickými prvkami, je výsledkom Wallaceovho rozprávačského majstrovstva parodujúceho antické mýty a predovšetkým mýtus, že všetci Južania sú v rozprávaní neprekonateľní. Veľká ryba je veselou knihou o vážnej téme; z úzadia sa totiž neustále ozýva ústredná téma. Vzťah medzi synom a otcom, ktorých nanovo spája predzvesť otcovej smrti.


Talentovaný a úžasný spisovateľ. Daniel Wallace vytvoril vo Veľkej rybe klenot.

— Winston Groom

Vo svojom prvom románe Daniel Wallace [...] spája legendy a povesti z južných lesov, vrhá na nás letmé záblesky z gréckej mytológie a prekladá to vlastnou invenciou... To vytvára knihu, ktorá je vtipná i dojemná zároveň.

— The New York Book Review

Velká ryba je také zpovědí syna o hledání vztahu k vlastnímu otci. I v tomto je univerzální, ale psychologickou hloubku nahrazuje hloubkou mytologickou.

— David P. Stefanovič, Sarden

Daniel Wallace (1959)

Americký autor štyroch románov a jednej knihy pre deti. Americký autor štyroch románov a jednej knihy pre deti. Vyskúšal si napísať snáď všetko, čo sa len napísať dalo. Kým sa preslávil románom Veľká ryba (1998), ktorý o päť rokov neskôr úspešne sfilmoval Tim Burton, pokúsil sa preraziť u vydavateľov ďalšími ... Viac.

Ján Gavura (1975)

Básnik, prekladateľ, knižný editor, univerzitný učiteľ a literárny kritik Ján Gavura prekladá vo dvojici s Miroslavou Gavurovou. Ján Gavura je slovenský básnik, prekladateľ, knižný editor, univerzitný učiteľ a literárny kritik. Narodil sa roku 1975 v Poprade a v súčasnosti pôsobí ako docent na Filozofickej fakulte Prešovskej univerzity, kde vyučuje dejiny a teóriu slovenskej ... Viac.

Miroslava Gavurová (1976)

Miroslava Gavurová pôsobí ako odborná asistentka na Inštitúte prekladateľstva a tlmočníctva Filozofickej fakulty Prešovskej univerzity. Miroslava Gavurová (1976) pôsobí ako odborná asistentka na Inštitúte prekladateľstva a tlmočníctva Filozofickej fakulty Prešovskej univerzity. Je autorkou monografií Lingvokultúrny aspekt v preklade eseje (2012) a Skratka ako lexéma (2013). V spolupráci ... Viac.

Ado Juráček

Grafik, surfer a hudobník. Ado Juráček je absolvent Vysokej školy výtvarných umení v Bratislave, na katedre grafického dizajnu. V súčasnosti je kreatívnym riaditeľom štúdia WHY a spolupracuje so značkou Puojd. Jeho vášňou je aj štúdium surfovej kultúry, ktorá bola hlavnou témou ... Viac.