Porucha na kraji galaxie

Etgar Keret

Pre známeho súčasného izraelského autora Etgara Kereta je typický sarkastický humor, ironický pohľad na život a porovnávanie existenciálneho so všedným. V Keretovom svete rozmar často zakrýva hlbokú múdrosť a smútok je sprevádzaný veselosťou.

Na svet sa pozerá pozorne, z nezvyčajných uhlov, a my nemôžeme odolať a musíme sa pozerať s ním, jeho očami. Je totiž len jedna vec, ktorá sa v Keretových poviedkach nedá nájsť – fádnosť. Svoje obľúbené témy nadľahčené typickým keretovským humorom a premknuté ozajstným humanizmom nám – s chuťou a obnažené občas až na kosť – servíruje vo svojej novej zbierke. „Keby sa Kafka reinkarnoval ako autor komédií v Tel Avive, mohlo by jeho dielo vyzerať asi takto.“ - The Guardian

Zbierka v preklade Silvie Singer a Michala Vlka vychádza ako jedenásta kniha edície -klad, ktorá je zameraná na kvalitnú súčasnú svetovú beletriu.

Etgar Keret (1967)

Izraelský spisovateľ a scenárista známy svojim jedinečným čiernym humorom a aktuálnosťou poviedok. Etgar Keret je často označovaný ako hlas svojej generácie a považovaný za jedného z najradikálnejších a najvýnimočnejších spisovateľov. Je majstrom krátkej poviedky, ale píše aj komiksy, básne, divadelné hry a filmové scenáre. Keretove príbehy oplývajú ... Viac.

Silvia Singer (1976)

Prekladateľka z hebrejčiny narodená v Košiciach, žijúca v Prahe. Silvia Singer sa narodila v roku 1976 v Košiciach. Po maturite strávila rok Izraeli. Vyštudovala hebraistiku a etnológiu na FF UK v Prahe, počas štúdia absolvovala ročný pobyt na Hebrejskej univerzite v Jeruzaleme. Absolvovala v roku 2003 diplomovou ... Viac.

Michal Vlk

​Vyštudoval hebraistiku na Katedre Blízkeho východu Filozofickej fakulty Karlovej univerzity v Prahe. K jeho vedeckým oblastiam záujmu patria predovšetkým moderné židovské dejiny a súčasná izraelská literatúra a kultúra. V súčasnosti pôsobí v Českej akadémii vied, kde sa venuje československým židovským dejinám v období druhej svetovej vojny. Prekladá ... Viac.

Petr Bařinka (1979)

Jeho tvorba využíva celú škálu aktuálnych techník od maľby cez sochárstvo, fotografiu, film až po digitálnu tlač či animáciu. Jeho tvorba využíva celú škálu aktuálnych techník od maľby cez sochárstvo, fotografiu, film až po digitálnu tlač či animáciu. Neustále experimentuje s rôznymi materiálmi a technikami, ako je vyšívanie, rezanie do dreva a pod. Je nositeľom ceny NG 333 ... Viac.

Mária Rojko (1978)

Slovenská grafická dizajnérka, študovala u Stanislava Stankóciho a Pavla Chomu na VŠVU, je autorkou viacerých knižných obálok, hudobných nosičov (CD, LP) či časopisov (napr. Včielka a Zornička). Stála pri založení ASILu a ASIL Gallery (v roku 2010), spolu grafická dizajnérka, študovala u Stanislava Stankóciho a Pavla Chomu na VŠVU, je autorkou viacerých knižných obálok, hudobných nosičov (CD, LP) či časopisov (napr. Včielka a Zornička). Stála pri založení ASILu a ASIL Gallery (v roku 2010), spolupracuje ... Viac.