Zazie v metre

Raymond Queneau

Kultová kniha v kultovom preklade Blahoslava Hečka. Ohňostroj jazykovej nápaditosti plnej neologizmov.

Prostoreká pubertálna dievčina prichádza z rodného mesta na víkend do Paríža. Túži po jedinom: Uvidieť metro. Jej matka, ktorá tu má schôdzku s milencom, ju zverí do opatery strýka. Strýko Gabriel je tanečníkom v homosexuálnom bare. Napriek tomu, že vďaka strýkovi a jeho priateľom uvidí množstvo zaujímavých vecí, v metre je štrajk a Zazie sa doňho síce dostane, ale už len ako spiaci pasažier. Zazie - očarujúca, priama, vtipná a sarkastická je geniálnym stredobodom jedného z najvtipnejších moderných francúzskych románov. Dielo je pozoruhodné nie len obsahom, očarujúcim štýlom a ľahkosťou s akou ukazuje život, ale aj novátorskou jazykovou hrou, nespisovnými, slangovnými výrazmi, i Zazienými slovnými hračkami.


Ta knížka je vlastně docela drsná, není to ale drama ani krimi, jde především o komické a absurdní situace, do kterých se hrdinové, tak trochu pařížská galerka, neustále zamotávají.

Raymond Queneau (1903 — 1976)

Francúzsky surealista, matematik, spisovateľ a psychológ. Študoval na parížskej Sorbonne latinčinu, gréčtinu, filozofiu, matematiku, psychológiu. Pracoval najprv ako bankový úradník, potom dlhé roky strávil vo vydavateľstve Gallimard. Bol členom Bretonovej surrealistickej skupiny, ale potom z nej vystúpil ... Viac.

Blahoslav Hečko (1915 — 2002)

Významný a rozhodne najproduktívnejší slovenský prekladateľ a teoretik umeleckého prekladu, autor stoviek prekladov rôznych žánrov z taliančiny a francúzštiny, znalec diela C. Goldoniho. Narodil sa v roku 1915 v Suchej nad Parnou ako mladší brat Františka Hečka, neskoršieho autora Červeného vína. Vyštudoval učiteľský ústav a neskôr románsku filológiu na Filozofickej fakulte Slovenskej univerzity v Bratislave (1941-43). V štúdiách pokračoval ... Viac.

Palo a Janka Bálik

Janka a Palo Bálik s nami rozbiehali naše vydavateľstvo ako grafici a dizajnéri, vymysleli a vytvorili pre Artforum viacero obálok a vizuálov kníh. Mnohé boli ocenené v súťaži Najkrajšia kniha Slovenska. Palo Bálik (1977) typograf, grafický dizajnér a vedúci Laboratória typografie Katedry vizuálnej komunikácie Vysokej školy výtvarných umení v Bratislave. Vo voľnom čase sa venuje organizovaniu výstav, prednáškok a publicistike v oblasti vizuálnej ... Viac.