Na druhej strane

Pavol Rankov

Či už je to kronikársky zápis, podobenstvo, príbeh hororový alebo univerzitný, autor nám pripravil pútavé čítanie a – ako u neho býva dobrým zvykom – nečakanú pointu.

Majster mysterióznej poviedky sa vracia s novou zbierkou. Pavol Rankov rozdelil texty novej knihy do dvoch štýlovo odlišných, zdanlivo protichodných častí. V prvej archaickým jazykom vyrozprával dávne príbehy ďalekých krajín a mýtických čias. Na druhej strane stoja príhody našich geograficky blízkych súčasníkov zaznamenané autentickou rečou v štádiu jej dnešného rozpadu.


Rankov aj touto knihou pokračuje vo svojej hre, lebo na druhej strane potrebuje čitateľa!

Samozrejme, tak ako pri nenápadných ľuďoch, aj pri nenápadných knihách musíme byť ostražití. Aj tá najnenápadnejšia sa totiž môže napokon ukázať ako veľmi zaujímavá a v ojedinelých prípadoch dokonca aj zásadná. Do istej miery – hoci skutočne len do istej miery – to platí aj o tejto zbierke poviedok s názvom Na druhej strane.

Pavol Rankov (1964)

Slovenský poviedkár a majster mystifikácie. Debutoval zbierkou poviedok S odstupom času (1995), ktorá sa vyznačuje nadväznosťou na tradície svetového i domáceho fantastického realizmu (Borges, Cortázar, Grendel, Mitana), časovou a priestorovou neukotvenosťou, resp. využitím exotických prostredí, ... Viac.

Peter Gála

Grafický dizajnér, venuje sa najmä knižnému dizajnu. Súčasne pôsobí ako predseda združenia ASIL – Asociácia ilustrátorov. Vyštudoval na Katedre vizuálnej komunikácie VŠVU a v súčasnosti pracuje ako freelance grafický dizajnér. Vo svojej tvorbe sa najviac zameriava na dizajn kníh a publikácií. Jeho portfólio tvorí hlavne beletria, detské knihy a odborné publikácie. Pre ... Viac.