Totožnosť

Milan Kundera

Kniha ponúka zamyslenie o našom mieste na Zemi, poznaní samého seba, o smrteľnosti, vernosti, o láske. O starnutí každého z nás, ale aj o starnutí modernej európskej kultúry ako celku.

Chantal už má za sebou jedno manželstvo a tragickú skúsenosť – smrť dieťaťa. Jej mladší partner Jean-Marc sa vzdal štúdia medicíny a svojich ambícií. Zmysel života hľadá vo vzťahu so svojou staršou a skúsenejšou ženou. V snahe zahnať jej obavy zo starnutia jej začne posielať anonymné listy s vyznaniami, chce jej dokázať, že je stále príťažlivá. Nevinná hra sa však zvrtne a dvojica čelí strate dôvery.

Román vyšiel vo francúzštine v roku 1997, rieši však absolútne nadčasové témy, ktoré si ľudia kládli od nepamäti. Ako si budovať a udržať dôveru, keď sme neustále vystavovaní tlaku vonkajšieho sveta? Ako si svoju „slonovinovú vežu“ uchrániť? Dajú sa trhliny opraviť, alebo je rovnováha porušená navždy? „Otázky, ktoré Kundera kladie, si určite položili mnohí. Ak patríte ku Kunderovým čitateľom, táto útla kniha vás isto nesklame," hovorí prekladateľka Elena Flašková.

Milan Kundera (1929 — 2023)

Bol česko-francúzsky spisovateľ. Od roku 1975 žil vo Francúzsku a od konca 80. rokov písal po francúzsky. Počas života sa stal svetovo najúspešnejším a najprekladanejším autorom českého pôvodu. Zomrel 11. júla 2023 v Paríži. Študoval filozofiu aj hudobnú vedu. Absolvoval aj Filmovú fakultu AMU, kde neskôr prednášal svetovú literatúru. Za "protistranícku činnosť" bol vylúčený z KSČ, po roku 1956 mu bolo obnovené členstvo a angažoval sa v reformnom hnutí. Vystúpil na IV. ... Viac.

Elena Flašková (1952)

Vyštudovala francúzštinu a nemčinu a pôsobí ako umelecká prekladateľka z týchto jazykov. V roku 1975 absolvovala FFUK - odbor prekladateľstvo – tlmočníctvo- francúzština – nemčina. Od roku 1989 vyučuje na Vysokej škole múzických umení francúzsky jazyk. Do roku 2018 bola vedúcou Katedry jazykov. Momentálne pôsobí na Katedre réžie a dramaturgie, ... Viac.

Marek Kianička (1977)

Grafický dizajnér a grafik Marek Kianička sa narodil v roku 1977 v Žiline. Štúdiá absolvoval na VŠVU v Bratislave a na Edinburgh College of Art. Viac.