Bratia Sistersovci

Patrick deWitt

Psychologicky ladený príbeh z prostredia divokého západu o dvoch bratoch menom Charlie a Eli, ktorí pracujú na opačnej strane zákona. Sú to pištoľníci, profesionáli, antihrdinovia. Rozprávačom príbehu je Eli, vnímavejší a citlivejší z dvojice. Tentoraz sa vydávajú z mesta Oregon do San Francisca s poslaním zabiť človeka menom Hermann Warm. Kam až vedie túžba po bohatstve? Komu je vlastne nájomný vrah verný? Má pištoľník a notorický zabijak nejakú dušu?

Druhý román Kanaďana Patricka deWitta Bratia Sistersovci je psychologicky ladený príbeh z prostredia divokého západu o dvoch bratoch menom Charlie a Eli, ktorí pracujú na opačnej strane zákona (ak, pravda, v súvislosti so západným pobrežím Spojených štátov roku 1851 – v časoch takzvanej Zlatej horúčky – vôbec možno hovoriť o zákone).

Eli a Charlie sú pištoľníci, profesionáli, antihrdinovia – vykonávajú špinavú robotu pre istého komodora – pričom rozprávačom celého príbehu je Eli, vnímavejší a citlivejší z dvojice. Tentoraz sa vydávajú z mesta Oregon do San Francisca s poslaním zabiť človeka menom Hermann Warm, ktorý vynašiel unikátny spôsob lokalizácie zlata.

Kam až vedie túžba po bohatstve? Komu je vlastne nájomný vrah verný? Má pištoľník a notorický zabijak nejakú dušu? Možné odpovede ponúka najnovší román Patricka deWitta.


Čítate westerny? Ak nie, v nasledujúcom prípade by ste mohli urobiť výnimku. Román Bratia Sistersovci mladého kanadského autora Patricka deWitta [...] bol minulý rok nominovaný na množstvo literárnych cien, okrem iného aj na prestížnu Man Bookerovu cenu. Nejde však o klasickú drámu v štýle Luisa L´Amoura – skôr o psychologický western blízky parodickým dielam Richarda Brautighana.

— Dado Nagy

Kniha Patricka deWitta Bratia Sistersovci znovuoživuje tradíciu westernu, z ktorého čerpá postavy, prostredie, zápletky a čiastočne i lexiku. Má však aj črty psychologického románu, ktoré sú najpreukázateľnejšie na kategórii rozprávača, a zároveň v sebe skrýva komiku i humor, transformované do podoby parodizácie putovania dvoch – v klasickom ponímaní záporných – hrdinov, ktorí sa na ceste nemusia pasovať iba s reálnymi, ale nezriedka aj s iracionálnymi zážitkami.

Patrick deWitt (1975)

Kanadský spisovateľ a scenárista, nominovaný na nieľko prestížnych literárnych cien. Kanadský spisovateľ Patrick deWitt sa narodil na Vancouverovom ostrove v provincii Britská Kolumbia. Časť života strávil v Spojených štátoch – najprv v Kalifornii, neskôr v štáte Washington. Momentálne žije s manželkou a synom v americkom Portlande ... Viac.

Martin Kubuš

Slovenský prekladateľ pôsobiaci na Filozofickej fakulte Univerzity Mateja Bela. Ako študent sa zúčastňoval na rozličných prekladateľských súťažiach. V roku 2006 vyhral Prekladateľskú univerziádu (celoslovenskú študentskú súťaž v preklade) s poviedkou Kocúr Tobermory od britského spisovateľa Sakiho (preklad poviedky viackrát odznel ... Viac.

Palo a Janka Bálik

Janka a Palo Bálik s nami rozbiehali naše vydavateľstvo ako grafici a dizajnéri, vymysleli a vytvorili pre Artforum viacero obálok a vizuálov kníh. Mnohé boli ocenené v súťaži Najkrajšia kniha Slovenska. Palo Bálik (1977) typograf, grafický dizajnér a vedúci Laboratória typografie Katedry vizuálnej komunikácie Vysokej školy výtvarných umení v Bratislave. Vo voľnom čase sa venuje organizovaniu výstav, prednáškok a publicistike v oblasti vizuálnej ... Viac.