Patrick deWitt

1975

Kanadský spisovateľ a scenárista, nominovaný na nieľko prestížnych literárnych cien.

Kanadský spisovateľ Patrick deWitt sa narodil na Vancouverovom ostrove v provincii Britská Kolumbia. Časť života strávil v Spojených štátoch – najprv v Kalifornii, neskôr v štáte Washington. Momentálne žije s manželkou a synom v americkom Portlande v štáte Oregon.

Tvorivé písanie nikdy neštudoval, no, ako sám vraví, odmala veľa čítal. Otec mu dával množstvo kníh, najmä diela pre dospelých, a tak ako dvanásťročný čítal spisovateľov ako Jack Kerouac, Hubert Selby či Richard Brautigan. Už ako sedemnásťročný vedel, že chce písať romány, no najprv to skúšal, ako hovorí, s „príšernými poviedkami“, ktoré posielal do magazínu The New Yorker, kde jeho práce viac ako desať rokov pravidelne odmietali.

Autor sa však nevzdával a dnes má na svojom konte dva veľmi úspešné romány a nemenej úspešný scenár k filmu Terri (2011), ktorý sa tešil záujmu divákov na minuloročnom Festivale nezávislého filmu Sundance v Utahu.

Prvý román Očista (Ablutions – 2009) o hollywoodskom barmanovi, ktorý si v práci píše poznámky na svoj román, a jeho stálych zákazníkoch vzbudil záujem čitateľov i kritiky a dostal sa na zoznam odporúčaných kníh redaktorov denníka The New York Times.

DeWittow druhý román Bratia Sistersovci (The Sisters Brothers, 2011), akýsi psychologický western o pištoľníkoch pracujúcich na opačnej strane zákona, bol nominovaný na množstvo literárnych cien vrátane prestížnej Man Bookerovej ceny za rok 2011.