Sedem dobrých rokov

Etgar Keret

S humorom a pre Kereta typickou nadsázkou prerozprávané príbehy autorovho života, počnúc narodením syna, končiac smrťou otca. Príbehy komické a často absurdné, ale aj dojemné a univerzálne. Stretávame širokú škálu postáv s najrozličnejšími svetonázormi a životnými štýlmi, zápasiacimi s banálnymi i fatálnymi problémami.

Kniha zachytáva sedem rokov Keretovho života v krajine, kde o absurdné situácie nie je núdza, v období, keď „mal to šťastie byť zároveň synom i otcom“. Sedem rokov otca, ktorému sa narodil syn v tej istej chvíli, ako vo vedľajšej ulici teroristi odpálili bombu, spisovateľa, ktorý podstatnú časť svojho života trávi na letiskách, brata radikálnych súrodencov, či manžela, ktorého žena núti zbaviť sa nadbytočných kíl. A spoznávame ho aj ako syna, ktorý sa musí vyrovnať so smrťou otca a ktorý objavuje aj svoju židovskú minulosť. V Poľsku Keretovi jeho fanúšikovia postavili vlastný dom v úzkej medzere medzi dvoma stavbami. Dom má proporcie Keretových poviedok – je odvážny, moderný a minimalistický. K týmto prívlastkom pridajme ešte tri: múdre, autentické a najmä hlboko ľudské.

Etgar Keret patrí medzi najprekladanejších a najobľúbenejších izraelských spisovateľov.


Vie, že zabalený do humoru je liek lepšie stráviteľný, asi ako keď ho psovi zabalíte do fašírky. Zhltne ju skôr než mu dôjde, čo dostal, ale ona potom pôsobí a možno lieči. Možno otvára oči, mení uhol vnímania.

Etgar Keret (1967)

Izraelský spisovateľ a scenárista známy svojim jedinečným čiernym humorom a aktuálnosťou poviedok. Etgar Keret je často označovaný ako hlas svojej generácie a považovaný za jedného z najradikálnejších a najvýnimočnejších spisovateľov. Je majstrom krátkej poviedky, ale píše aj komiksy, básne, divadelné hry a filmové scenáre. Keretove príbehy oplývajú ... Viac.

Silvia Singer (1976)

Prekladateľka z hebrejčiny narodená v Košiciach, žijúca v Prahe. Silvia Singer sa narodila v roku 1976 v Košiciach. Po maturite strávila rok Izraeli. Vyštudovala hebraistiku a etnológiu na FF UK v Prahe, počas štúdia absolvovala ročný pobyt na Hebrejskej univerzite v Jeruzaleme. Absolvovala v roku 2003 diplomovou ... Viac.

Peter Gála

Grafický dizajnér, venuje sa najmä knižnému dizajnu. Súčasne pôsobí ako predseda združenia ASIL – Asociácia ilustrátorov. Vyštudoval na Katedre vizuálnej komunikácie VŠVU a v súčasnosti pracuje ako freelance grafický dizajnér. Vo svojej tvorbe sa najviac zameriava na dizajn kníh a publikácií. Jeho portfólio tvorí hlavne beletria, detské knihy a odborné publikácie. Pre ... Viac.