Volám sa Ašer Lev

Chaim Potok

Kniha o neľahkej ceste maliara za svojím umeleckým snom a vyslobodení sa zo zovretia ortodoxnej židovskej komunity.

Životný príbeh výnimočne nadaného maliara menom Ašer Lev, ktorý vyrastá v ortodoxnej židovskej rodine. Jeho talent je napriek vlastnej snahe potlačiť ho, taký silný, že mu neostáva nič iné, len sa náboženskej tradícii vlastnej rodiny vzoprieť. Kniha je portrétom židovského umelca s východoeurópskymi koreňmi, vyrastajúcom po druhej svetovej vojne v Amerike. Výchovou vštepená dilema, či je jeho dar božím či satanovým dielom ho nikdy neprestane spochybňovať a týrať. Aplauz umeleckého sveta a zdesenie rodičov z Ašerovej tvorby, ktorá sa nedokáže vyhnúť silným náboženským kontroverziám, sa navzájom bijú a ukazujú reálnu daň, ktorú musí výnimočne nadaný človek platiť vlastnej, ohraničenej komunite i ľudskej spoločnosti všeobecne.


Kníh, ktoré hovoria o údeloch umelca, je mnoho. Kníh, ktoré hovoria o údeloch židovského umelca, už tak veľa nie je. No práve toto nie je vôbec podstatné, pretože kniha Chaima Potoka je univerzálnym čítaním.

— Matúš Kyčina

Potokove postavy si vybojujúsvoj boj, vstúpia do sekulárneho sveta, ale v súkromí naďalej vedú svoj ortodoxný život a nemienia sa asimilovať. Sú hrdí na svoj pôvod. Na korene a príbuzných, ktorých zanechali dakde ďaleko vo východnej Európe.

— Katarína Potoková, Delet

Autor ponúka čitateľovi možnosť spolu so štvorročným Ašerom spoznávať spôsob života chasidských Židov v povojnovom Brooklyne

— Margita Bíziková, LIC

Chaim Potok (1929 — 2002)

Newyorský spisovateľ a rabín, ktorého preslávila kniha Vyvolení a román Volám sa Ašer Lev. Narodil sa v Brooklyne, v ortodoxnej chasidskej rodine poľských imigrantov.Vyštudoval anglickú literatúru a hebrejskú literatúru na Yeshiva University, v roku 1954 bol ordinovaný za rabína a neskôr získal aj doktorát z filozofie. Slúžil v americkej ... Viac.

 

Alena Redlingerová (1946)

Novinárka a prekladateľka. K autorom ktorých prekladala patrí Mark Haddon, Virginia Woolf, John Boyne, Agatha Christie, John Grisham a Chaim Potok. Alena Redlingerová po štúdiu novinárstva na Karlovej univerzite v Prahe bola zamestnaná ako dokumentaristka v Krajskej pedagogicko-psychologickej poradni, kde okrem iného prekladala odborné texty pre študijné účely. Od roku 1993 je na voľnej nohe, prekladá ... Viac.

Erik Jakub Groch

Básnik, grafik a vydavateľ, autor viacerých kníh pre deti. Jeho knižným debutom bola básnická zbierka Súkromné hodiny smútku, ktorá vyšla roku 1981, neskôr vydal básnické zbierky Baba Jaga: Žalospevy (1991), Bratsestra (1992) a TO (2000) a L’ acinéma (2001). V našom kultúrnom prostredí zaujíma osobité postavenie ... Viac.