Večera v strede zeme

Nathan Englander

Večera v strede zeme vás do seba stiahne tak rýchlo, že sa nestihnete ani nadýchnuť. Budete opreteky čítať, smiať sa aj plakať a občas si stihnete položiť otázku – spolu s recenzentom Stevom Sternom, ktorý o knihe písal pre New York Times ....

...či je to vôbec morálne, že kniha o násilí a priestupkoch, o nekonečnom cykle brutality v novodobom štáte Izrael je taká zábavná.

„V istom zmysle je to politický triler,“ vyjadril sa o svojom najnovšom románe sám autor. „Ale stáva sa z neho metafyzický, magickorealistický a v istom zmysle aj historický román a potom sa preklápa do ľúbostného príbehu. A keď sa ocitnete v tomto ľúbostnom príbehu, zistíte, že je to alegória.“

„Práve keď si už začnete myslieť, že ste sa ocitli v politickom trileri plnom strmhlavej dynamiky v štýle Jasona Bourna alebo uprostred romantickej prózy... Englander náhle rozšíri pohľad a ste zase v skutočných a prítomných výčinoch dejín. Takéto radikálne posuny nálady a tónu mu umožňujú robiť to, čo vždy robil najlepšie: opisovať jednotlivcov pri ich donkichotskej snahe pridŕžať sa svedomia, identity a nádeje, zatiaľ čo dejiny sa pokúšajú vypáčiť ich slabé zovretie.“ New York Times

„... strhujúci príbeh Američana židovského pôvodu, ktorý sa stal izraelským špiónom a potom zradcom svojej adoptovanej vlasti... V čom spočíva lojalita? Alebo zrada? Postavy na každej križovatke zápasia s morálnymi imperatívmi a premenlivými identitami, vonkajšími aj vnútornými.“ The Austin Chronicle

„Táto kniha je špionážny triler, čo znamená, že Englandera dnes už treba porovnávať nielen s Philipom Rothom, ale aj s Grahamom Greenom. A jedno aj druhé prirovnanie zvláda so cťou. Jeho nový román prečítate na jeden záťah, ale nájdete v ňom aj morálne dilemy a hlboké emócie.“ Jewish Journal

Nathan Englander (1970)

Americký prozaik spájajúci tradičné židovské rozprávačské majstrovstvo s experimentálnymi postupmi sa dotýka sa mnohých citlivých tém z dejín aj zo súčasnosti. Nathan Englander, vyrastal v New Yorku, v ortodoxnej židovskej komunite, absolvoval tu aj univerzitu, literárne workshopy a neskôr niekoľko štipendijných tvorivých pobytov. V polovici deväťdesiatych rokov odišiel na päť rokov do Izraela, teraz opäť ... Viac.

Vladislav Gális (1973)

Prekladateľ z angličtiny, hudobný redaktor a metalista. Vladislav Gális sa narodil 12. februára 1973 v Partizánskom. Pracoval ako redaktor v týždenníkoch Domino fórum a .týždeň, v súčasnosti sa venuje najmä prekladu umeleckej literatúry. Preložil diela autorov ako Paul Auster, Terry Pratchett, Darren Shan, ... Viac.

Miroslav Cipár (1935)

Okrem ilustračnej tvorby sa venuje úžitkovej grafike, voľnej grafike a monumentálnej tvorbe. Miroslav Cipár bol opakovane oceneným autorom na Bienále ilustrácií Bratislava. Autorovu ilustračnú tvorbu charakterizuje dominantný prvok hravosti a sladkej romantiky. Z ilustrácií je evidentný tvorcov rukopis, štylizuje jednoduché predmety, ktoré ... Viac.

Mária Rojko (1978)

Slovenská grafická dizajnérka, študovala u Stanislava Stankóciho a Pavla Chomu na VŠVU, je autorkou viacerých knižných obálok, hudobných nosičov (CD, LP) či časopisov (napr. Včielka a Zornička). Stála pri založení ASILu a ASIL Gallery (v roku 2010), spolu grafická dizajnérka, študovala u Stanislava Stankóciho a Pavla Chomu na VŠVU, je autorkou viacerých knižných obálok, hudobných nosičov (CD, LP) či časopisov (napr. Včielka a Zornička). Stála pri založení ASILu a ASIL Gallery (v roku 2010), spolupracuje ... Viac.