Trápenia so školou

Daniel Pennac

Originálny pohľad na výchovu a vzdelávanie v inštitúcii zvanej škola, s empatiou pre tých, ktorí sedia v jej laviciach. Kniha plná inšpirácií nielen pre pedagógov a rodičov.

V autobiografickej knihe Trápenia so školou spomína Daniel Pennac na roky vlastnej školskej dochádzky a na svoje učiteľovanie. Píše zanietene a pútavo o vzdelávaní, netradične z uhla pohľadu slabých žiakov, lajdákov, ktorým sa v škole nedarí. Pre slabých žiakov má totiž veľké pochopenie – sám bol za svojich školáckych a študentských čias jedným z nich, beznádejným prípadom očividne odsúdeným na to, aby v živote neuspel. Príbehy zo svojich školských rokov nám Pennac podáva s vtipom jemu vlastným. Už učenie sa abecedy bolo nezabudnuteľné – v jeho rodine sa traduje, že mu trvalo celý rok, kým sa naučil prvé písmenko abecedy. Poznámka jeho otca symbolizuje láskavý humor a porozumenie, s ktorým sa jeho rodičia a starší bratia snažili zúfalého školáka podporiť – „žiadny strach, v dvadsiatich šiestich bude abecedu ovládať perfektne“. To však nezmenšilo obavy ani rodičov, ani malého chlapca o vlastnú budúcnosť. Pennac, samozrejme, napokon uspel. Jeden z jeho učiteľov ho „zachránil“. Dal mu za úlohu napísať román. A Pennac objavil svoj talent a presvedčil sa, že nie je „úplne nanič“.


Hoci viaceré reálie francúzskeho školstva sú tým našim vzdialené, neváham knihu odporúčať všetkým slovenským pedagógom i rodičom. Duše detí sú od reálií nezávislé. Nečakajte však, že sa na stránkach dielka dozviete, čo s naším školstvom treba urobiť, aby fungovalo. Taký cieľ si autor nekládol. Uvedomuje si totiž, že dnešné problémy školy (mimochodom, rovnaké vo väčšine vyspelých krajín) nie sú iba problémami školy samotnej.

Daniel Pennac (1944)

Francúzsky spisovateľ, ktorého, ako učiteľa, inšpirujú príbehy zo školského prostredia. Pennac takmer dvadsaťpäť rokov pracoval aj ako učiteľ francúzskeho jazyka na gymnáziu. Jeho učiteľské skúsenosti ho inšpirovali k napísaniu zbierky esejí Ako román, (Comme un roman, Gallimard 1992), ktorá vzbudila vo Francúzsku nezvyčajnú pozornosť ... Viac.

Palo a Janka Bálik

Janka a Palo Bálik s nami rozbiehali naše vydavateľstvo ako grafici a dizajnéri, vymysleli a vytvorili pre Artforum viacero obálok a vizuálov kníh. Mnohé boli ocenené v súťaži Najkrajšia kniha Slovenska. Palo Bálik (1977) typograf, grafický dizajnér a vedúci Laboratória typografie Katedry vizuálnej komunikácie Vysokej školy výtvarných umení v Bratislave. Vo voľnom čase sa venuje organizovaniu výstav, prednáškok a publicistike v oblasti vizuálnej ... Viac.