Tam, kde číha vlk

Ajelet Gundar-Gošen

​Lilach Schuster má pohodlný život. Pred sedemnástimi rokmi sa presťahovala do Silicon Valley a spolu s úspešným manželom Michaelom a šikovným a nadaným synom Adamom žijú vo veľkom dome s bazénom. Všetko vyzerá dokonale, až kým na školskom večierku skolabuje a zomrie Adamov spolužiak Džamál Jones.

Román Tam, kde číha vlk je psychologickou sondou do vzťahov medzi rodičmi a deťmi. Príbeh o matke pátrajúcej po pravde, ktorá ju však môže zničiť, je rámcovaný konfliktom medzi americkým snom a izraelskou identitou.

Úspešná a oceňovaná izraelská spisovateľka Ajelet Gundar-Gošen aj vo svojom najnovšom románe zostáva verná silným a aktuálnym námetom. Rieši otázky emigrácie a imigrácie, privilégií daných spoločenským postavením, bohatstva, rasizmu a násilia a temných tajomstiev, ktoré skrývame pred našimi blízkymi.

„Trendom dneška je, že chceme, aby sa naše deti cítili dobre, nie aby boli dobré. Myslím, že toto je niečo, čo sa oproti minulosti zmenilo,“ hovorí autorka v rozhovore pre Deutsche Welle.

Ajelet Gundar-Gošen (1982)

​Mladá izraelská autorka niekoľkých prozaických diel, ktoré zožali úspech aj literárne ceny nielen v Izraeli. Jej pôvodnou profesiou je psychológia, ale vynikajúcu povesť si získala aj svojimi filmovými scenármi. V interview, ktoré vo februári 2014 poskytla denníku Jediot achronot prezradila, ako sa v nej zrodil nápad napísať román Prebúdzanie levov : v akejsi ... Viac.

Michal Vlk

​Vyštudoval hebraistiku na Katedre Blízkeho východu Filozofickej fakulty Karlovej univerzity v Prahe. K jeho vedeckým oblastiam záujmu patria predovšetkým moderné židovské dejiny a súčasná izraelská literatúra a kultúra. V súčasnosti pôsobí v Českej akadémii vied, kde sa venuje československým židovským dejinám v období druhej svetovej vojny. Prekladá ... Viac.

Mária Rojko (1978)

Slovenská grafická dizajnérka, študovala u Stanislava Stankóciho a Pavla Chomu na VŠVU, je autorkou viacerých knižných obálok, hudobných nosičov (CD, LP) či časopisov (napr. Včielka a Zornička). Stála pri založení ASILu a ASIL Gallery (v roku 2010), spolu grafická dizajnérka, študovala u Stanislava Stankóciho a Pavla Chomu na VŠVU, je autorkou viacerých knižných obálok, hudobných nosičov (CD, LP) či časopisov (napr. Včielka a Zornička). Stála pri založení ASILu a ASIL Gallery (v roku 2010), spolupracuje ... Viac.