Prebúdzanie levov

Ajelet Gundar-Gošen

Mladá izraelská spisovateľka zasahuje aktuálne témy ako korupcia a migrácia v príbehu s krimi detektívnym motívom odohrávajúcim sa v horúcom drsnom prostredí izraelskej púšte. Román oceňovaný za svoj presný a úderný štýl získal britskú cenu JQWingate prize 2017 a onedlho sa má dočkať seriálového spracovania v americkej produkcii. Gundar-Gošen je skvelá rozprávačka a prostredníctvom knižného thrilleru dáva priestor na politický a morálny presah.

Ajelet Gundar-Gošen (1982)

​Mladá izraelská autorka niekoľkých prozaických diel, ktoré zožali úspech aj literárne ceny nielen v Izraeli. Jej pôvodnou profesiou je psychológia, ale vynikajúcu povesť si získala aj svojimi filmovými scenármi. V interview, ktoré vo februári 2014 poskytla denníku Jediot achronot prezradila, ako sa v nej zrodil nápad napísať román Prebúdzanie levov : v akejsi ... Viac.

Peter Ambros (1948 — 2017)

Autor, prekladateľ, historik a judaista, zvládol okrem viacerých povolaní a zamestnaní aj viaceré krajiny, jazyky a manželky. Preložil okrem iného Arnošta Lustiga, Ivana Klímu, Vlastimila Třešňáka, Arnošta Goldflama, Karola Sidona a Jiřího Daníčka z češtiny do nemčiny, Ivana Kadlečíka a Miloša Žiaka zo slovenčiny do nemčiny, rabína Chatama Soféra z hebrejčiny do slovenčiny, ... Viac.

Mária Rojko (1978)

Slovenská grafická dizajnérka, študovala u Stanislava Stankóciho a Pavla Chomu na VŠVU, je autorkou viacerých knižných obálok, hudobných nosičov (CD, LP) či časopisov (napr. Včielka a Zornička). Stála pri založení ASILu a ASIL Gallery (v roku 2010), spolu grafická dizajnérka, študovala u Stanislava Stankóciho a Pavla Chomu na VŠVU, je autorkou viacerých knižných obálok, hudobných nosičov (CD, LP) či časopisov (napr. Včielka a Zornička). Stála pri založení ASILu a ASIL Gallery (v roku 2010), spolupracuje ... Viac.