Nech sa páči do plynu

Tadeusz Borowski

Poviedky muža, ktorý prežil koncentračný tábor a neskôr sa zabil tak, že si doma pustil plyn. Výrazná, kontroverzná postava poľskej literatúry, Tadeusz Borowski a jeho kritizovaná aj chválená, hanobená aj vychvaľovaná zbierka poviedok.

Poľský spisovateľ Tadeusz Borowski sa narodil v roku 1922 a zomrel v roku 1951 vlastnou rukou. Talentovaný mladík deportovaný nacistami do koncentračného tábora, po vojne okiadzaný komunistami. Prežil krátky život. Dramatický. Traumatický. Kontroverzný.

Zbierka surových, niekedy až boľavo autenticky pôsobiacich (spomienkových) poviedok začína príbehom spred uväznenia, posledná sa odohráva v hektických časoch po skončení druhej svetovej vojny. Tie medzitým sú z Auschwitzu. Začnete čítať a máte pocit, že ste sa ocitli uprostred všetkej tej hrôzy. Chce sa vám zdrhnúť – ale určite budete čítať ďalej.

Kniha vychádza s doslovom Ivana Kamenca.

Tadeusz Borowski (1922 — 1951)

Poľský spisovateľ a novinár. Jeho vojnová poézia a príbehy, opisujúce jeho skúsenosti väzňa z Osvienčimu, sú považované za klasiku poľskej literatúry. Borowski sa narodil v roku 1922 v poľskej komunite v Žitomire na Ukrajine, ktorá bola vtedy súčasťou ZSSR. V roku 1926 jeho otca poslali do gulagu a jeho kníhkupectvo znárodnili. V roku 1930 bola na Sibír deportovaná aj Borowského mama. Tadeusza vychovávala ... Viac.

 

Jozef Gerbóc (1942 — 2000)

Spisovateľ, prekladateľ, redaktor. Stredoškolské štúdiá absolvoval v Snine (maturoval r. 1960), r. 1960 – 65 študoval slovenčinu a poľštinu na Filozofickej fakulte UK v Bratislave, kde potom pôsobil nepretržite: r. 1965 – 90 ako redaktor a šéfredaktor vydavateľstva Smena, 1990 – 94 vydavateľstva ... Viac.

 

Jozef Marušiak (1932 — 2018)

Spisovateľ, redaktor, prekladateľ Po absolvovaní gymnázia v Liptovskom Mikuláši (1952) vyštudoval slovenčinu a ruštinu na Filozofickej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave (1952 – 1957). Po štúdiách pôsobil ako asistent na domovskej Katedre slovenského jazyka a literatúry (1957 ... Viac.

Martin Mistrík (1982)

Grafický dizajnér, buduje vizuálne riešenia pre knižný dizajn, editoriál a vizuálne identity kultúrnych podujatí. Absolvoval grafický dizajn na Vysokej škole výtvarných umení v Bratislave v ateliéri Pavla Chomu. Inšpiráciu načerpal na študijných pobytoch vo Fínsku (TAIK, Helsinki) a v Slovinsku (ALU, Ljubljana). Tvorí pod značkou ZELENÁ LÚKA, kde sa koncentruje ... Viac.