Východopruský denník

Hans Graf von Lehndorff

Východné Prusko, ríšska exkláva. Čo začalo v roku 1939, má byť o pár mesiacov skončené. Našťastie. Utopené v krvi, popole a rumoviskách. Sovietska armáda sedí na víťaznom koni, tiahne na západ, valcuje, správa sa kruto k nepriateľským vojakom aj k domorodým civilistom.

Nemec je pre ňu synonymom nacistu, bohatstvo jej kľaje oči. Vojna je šialený ľudský vynález, stroj na výrobu šialených zástupov. Strach je zlý kumpán, hlad ešte horší radca. Hans Graf von Lehndorff pred nás z neobvyklej strany stavia nástojčivé, podrobné a celkom autentické obrazy všetkého toho besnenia a jeho ničivých dôsledkov. Žiaľ, nie je to fikcia; je to literatúra faktu.

Hans Graf von Lehndorff bol hlboko veriaci kresťan, protestant, aktívny v cirkvi, čo mu výrazne pomáhalo prežiť ťažké životné skúšky. Ku koncu druhej svetovej vojny pôsobil ako lekár v nemeckej vojenskej nemocnici v Königsbergu (dnešný Kaliningrad v Rusku, tiež Kráľovec) a až do zániku Východného Pruska (1947) aj v iných mestách oblasti – spomienky na toto obdobie opisuje vo svojej najznámejšej knižke Ostpreußisches Tagebuch (Východopruský denník, prvé knižné vydanie v roku 1961 v Mníchove, po slovensky vo vydavateľstve Artforum v roku 2020, preklad Andrea Platznerová).

Hans Graf von Lehndorff (1910 — 1987)

​Nemecký lekár a spisovateľ, narodil sa 13. 4. 1910 v Graditzi. Jeho otec Siegfried Graf von Lehndorff stál na čele slávneho pruského chovu tzv. trakénskych koní. Hans Lehndorff prežil detstvo v Sasku a napriek tomu, že šlo o obdobie prvej svetovej vojny, vo svojej autobiografickej knihe Menschen, Pferde, weites ... Viac.

Andrea Platznerová (1971)

Je lekárka, psychiatrička a psychoterapeutka. Ak treba, sťahuje sa s týmto cieľom do iných krajín (žila niekoľko rokov v Spojených štátoch, Švajčiarsku a Česku), ak treba, rozpráva sa s ľuďmi rôznych národností o ich všeľudských problémoch, ak treba, píše články a knižky (vyšla jej monografia o ... Viac.

Peter Gála

Grafický dizajnér, venuje sa najmä knižnému dizajnu. Súčasne pôsobí ako predseda združenia ASIL – Asociácia ilustrátorov. Vyštudoval na Katedre vizuálnej komunikácie VŠVU a v súčasnosti pracuje ako freelance grafický dizajnér. Vo svojej tvorbe sa najviac zameriava na dizajn kníh a publikácií. Jeho portfólio tvorí hlavne beletria, detské knihy a odborné publikácie. Pre ... Viac.