Putovanie v skriptóriu

Paul Auster

V malej miestnosti s posteľou, písacím stolom a stoličkou (a kde možno je, ale možno nie je šatník) sedí starec. Každý deň sa prebúdza bez jedinej spomienky v hlave, ale s nejasným pocitom viny.

Netuší, či sú dvere, ktoré ho delia od vonkajšieho sveta, zamknuté. Prichádza za ním žena menom Anna, rozpráva o tabletkách a liečbe, ale aj o láske a sľuboch. Okrem Anny má aj ďalších návštevníkov, nie je si však istý ich úmyslami.

Kto je tento starec? Naozaj sa volá pán Blank? Z čoho ho liečia? Je tu väzňom, alebo sa do tohto čudesného azylu utiahol dobrovoľne? V hlave mu pochoduje procesia prízrakov, na stole čakajú akési fotografie a texty. Bude mať dosť času, aby vyriešil záhady, čo ho obklopujú?


Napriek svojmu útlemu rozsahu je Putovanie v skriptóriu v rámci Austerovej tvorby novelou v istom zmysle sumatívnou, ktorá spája predchádzajúce romány do jediného fiktívneho sveta.

Jeho (Austerova) novela je osobným pohľadom do vlastnej pisárskej dielne, skriptória, v ktorej sa v stredoveku opisovali už existujúce knihy. Auster tak doslova ponúka pohľad do svojho domova, do prieniku minulých i súčasných textov. Zisťujeme stále viac o ňom a jeho vnútornom svete, ktorý sa stal nedeliteľnou súčasťou kníh. [...] Putovanie v skriptóriu je oddychový, austerovsky premýšľajúci a hravý medzičas v jeho zásadnejších dielach. V jeho prípade to však znamená zaručenú čítavosť, určitý typ schválnosti a zároveň vernosti tomu, čo sme si navykli označovať ako postmoderný román.

Paul Auster (1947)

Je americký spisovateľ, autor početných románov, scenárov, je básnikom, prekladateľom i filmovým režisérom. Žije v New Yorku, vo štvrti Brooklyn. Narodil sa v židovskej rodine v New Jersey. Je autorom početných románov, scenárov a píše aj non-fiction. Okrem toho je básnikom, prekladateľom a filmovým režisérom. Auster používa formu detektívky a kriminálneho ... Viac.

Vladislav Gális (1973)

Prekladateľ z angličtiny, hudobný redaktor a metalista. Vladislav Gális sa narodil 12. februára 1973 v Partizánskom. Pracoval ako redaktor v týždenníkoch Domino fórum a .týždeň, v súčasnosti sa venuje najmä prekladu umeleckej literatúry. Preložil diela autorov ako Paul Auster, Terry Pratchett, Darren Shan, ... Viac.

Palo a Janka Bálik

Janka a Palo Bálik s nami rozbiehali naše vydavateľstvo ako grafici a dizajnéri, vymysleli a vytvorili pre Artforum viacero obálok a vizuálov kníh. Mnohé boli ocenené v súťaži Najkrajšia kniha Slovenska. Palo Bálik (1977) typograf, grafický dizajnér a vedúci Laboratória typografie Katedry vizuálnej komunikácie Vysokej školy výtvarných umení v Bratislave. Vo voľnom čase sa venuje organizovaniu výstav, prednáškok a publicistike v oblasti vizuálnej ... Viac.