Veľký dom

Nicole Krauss

Autorka vo viacerých príbehových rovinách vytvára metaforu veľkého domu a jeho nábytku, priestoru, v ktorom vzniká naša ľudská, historická pamäť.

Americká spisovateľka Nicole Krauss sa od posledného románu Dejiny lásky pohla celkom inam. Kým dosiaľ "iba" písala — vymýšľala, hrala sa a zabávala, teraz akoby ju prikvačila aj tienistejšia stránka písania a v najnovšom románe Veľký dom ju podrobuje dôkladnému skúmaniu. Opisuje rôzne domy, ich rôznych majiteľov a ich rôzny nábytok — osobitne velikánsky písací stôl —, ale my pomaličky začíname tušiť, že ten veľký dom, ktorý zavše pripomína bludisko, ten chrám, ktorý sa stále rúca a odznovu buduje, je náš svet, naše vlastné myslenie.


Krauss dosť zariskovala, keď upustila od rozmaru a humoru, ktoré si zavolala na pomoc pri vykreslení jej tragickej vízie v Dejinách lásky. Tu nám svoju ​​tragickú víziu predkladá čistú. Jedná sa o predstavenie na drôtoch vysokého napätia, len tie drôty boli nahradené obnaženými nervami a vy zadržte dych, a ona nespadne.

Nový román Nicole Krauss je brilantnou a naozajstnou meditáciou nad stratou a pamäťou.

Nicole Krauss (1974)

Americká spisovateľka u nás známa predovšetkým románom Dejiny lásky. Narodila sa v roku 1974 v New Yorku a do povedomia čitateľov vstúpila najmä románom Dejiny lásky (v slovenskom preklade vydalo Artforum v roku 2010), no zaujala už aj jej prvotina Muž vchádza do izby (2002). Za svoj román Veľký dom (v slovenskom preklade ... Viac.

Otto Havrila

Prekladateľ z anglického jazyka. Prekladá od roku 1990. Otto Havrila študoval na Univerzite Komenského hudobnú vedu, ale viac ho zaujímala literatúra a filozofia. Prekladu sa venuje od roku 1990 a preložil napríklad romány Meira Shaleva (Štyri hostiny, Modrý vrch, Chlapec a holubica, Moja ruská babka a ... Viac.

Palo a Janka Bálik

Janka a Palo Bálik s nami rozbiehali naše vydavateľstvo ako grafici a dizajnéri, vymysleli a vytvorili pre Artforum viacero obálok a vizuálov kníh. Mnohé boli ocenené v súťaži Najkrajšia kniha Slovenska. Palo Bálik (1977) typograf, grafický dizajnér a vedúci Laboratória typografie Katedry vizuálnej komunikácie Vysokej školy výtvarných umení v Bratislave. Vo voľnom čase sa venuje organizovaniu výstav, prednáškok a publicistike v oblasti vizuálnej ... Viac.