Do jesene bude všetko v poriadku

Milica Schraggeová

Kniha o smrti, o dôležitosti rodiny a sile vzťahov, o boji s rakovinou a normálnom živote za nenormálnych okolností.

Denníkové záznamy Filipa, nadaného študenta architektúry, ktorý stratil krátkodobú pamäť ako dôsledok nádorového ochorenia, sa stali základom pre rozpovedanie príbehu tak nepredvídateľného, bolestného, ale zároveň plného nádeje, ako môže byť len reálny život. Kniha ponúka najintímnejšie prežívanie matky, ktorá napriek tomu, že je psychologička, prežíva boj o synovo zdravie rovnako ako ktorákoľvek iná mama. Beznádej sa strieda s nevyhnutnosťou ísť ďalej i v situácii, ktorá sa zdá nezvládnuteľná. Hranica toho, čo všetko človek unesie, je posúvaná, postavy príbehu - rodičia, starí rodičia, priatelia i lekári, sa vyrovnávajú s meniacou sa realitou.

Je to kniha o smrti, o dôležitosti rodiny a sile vzťahov, ktoré sú v takejto hraničnej situácii neúprosne testované, o boji s rakovinou a normálnom živote v nenormálnych okolnostiach. O schopnosti meniť okolie a snahe viesť život „ako predtým“, o zdravotníctve, priateľstvách a neutíchajúcich túžbach.

Autorom fotografii, ktoré sú dôležitou súčasťou knihy je Filip Schragge.

Kniha tvorí celok s knihou Broni Schraggeovej Ja a môj brat, ktorá ten istý príbeh prerozprávala v komiksovej podobe.


Kniha Do jesene bude všetko v poriadku je nielen príbehom veľkého utrpenia a bolesti, ale i neobyčajnej odhodlanosti, nepoddajnosti a túžby po živote. „Dvojkniha“ o nepriaznivom osude zanecháva v čitateľovi nevšedný a hlboký zážitok.

Milica Schraggeová (1954)

Psychologička a spisovateľka. K napísaniu knihy Do jesene bude všetko v poriadku ju priviedla potreba vyrovnať sa s tragickou smrťou svojho syna. V časopise Listy – Mosty jej vyšli krátke prózy. Ďalšiu knihu pod názvom Chlapec a dúha vydala v roku 2012 vo vydavateľstve Banská St a nica-centre of contemporary art. Na tejto knihe spolupracovala so svojou dcérou Broňou Schragge, ktorá dala ... Viac.

Broňa Schraggeová (1985)

Bratislavská grafička, scénografka a hudobníčka. Bronislava Schraggeová študovala v ateliéri Vizuálnej komunikácie na Katedre dizajnu a na Katedre voľnej grafiky VŠVU v Bratislave, scénografiu a kostýmy na Divadelnej fakulte a animovanú tvorbu na Filmovej fakulte VŠMU v Bratislave. V roku 2010 vydala ... Viac.

 

Zuzana Chmelová

Grafička a výtvarníčka Viac.