Nevedomosť

Milan Kundera

Irena po ruskej okupácii v roku 1968 emigrovala do Francúzska. Josef sa rozhodol o rok neskôr pre ten istý krok, no vybral si Dánsko. Po dvadsiatich rokoch sa náhodne stretnú na letisku v Paríži, obidvaja letia do Prahy na krátku návštevu. Irena v Jozefovi spoznáva muža, ktorý jej kedysi dvoril, ale ich vzťah sa skončil skôr, ako sa vôbec mohol začať. Ostala jej len spomienka. Jozef Irenu nespozná, no nedá jej to najavo. Dohovoria sa, že sa v Prahe stretnú. Aké bude ich stretnutie? Čo ich čaká v niekdajšej domovine?

Cesta vedie do minulosti, k starým priateľom, rodine, na miesta, ktoré mali kedysi radi, no už ich takmer nespoznávajú. Vedeli by sa tu ešte cítiť ako doma? A kde je ich skutočný domov? Román hovorí o tom, že najdôležitejšie rozhodnutia prijímame vo veku neskúsenosti a nevedomosti. Témou je nepochopenie, nespoľahlivosť pamäti, zradnosť spomienok, nemožnosť návratu tých, ktorí strávili polovicu dospelého života v inej krajine a kultúre. Kunderove pozorovania sú presné a neľútostné. Majstrovsky spriada nitky eseje a románu. Údel emigrantov rozoberá zo všetkých strán a prichádza k originálnym záverom.

Milan Kundera (1929 — 2023)

Bol česko-francúzsky spisovateľ. Od roku 1975 žil vo Francúzsku a od konca 80. rokov písal po francúzsky. Počas života sa stal svetovo najúspešnejším a najprekladanejším autorom českého pôvodu. Zomrel 11. júla 2023 v Paríži. Študoval filozofiu aj hudobnú vedu. Absolvoval aj Filmovú fakultu AMU, kde neskôr prednášal svetovú literatúru. Za "protistranícku činnosť" bol vylúčený z KSČ, po roku 1956 mu bolo obnovené členstvo a angažoval sa v reformnom hnutí. Vystúpil na IV. ... Viac.

Elena Flašková (1952)

Vyštudovala francúzštinu a nemčinu a pôsobí ako umelecká prekladateľka z týchto jazykov. V roku 1975 absolvovala FFUK - odbor prekladateľstvo – tlmočníctvo- francúzština – nemčina. Od roku 1989 vyučuje na Vysokej škole múzických umení francúzsky jazyk. Do roku 2018 bola vedúcou Katedry jazykov. Momentálne pôsobí na Katedre réžie a dramaturgie, ... Viac.

Marek Kianička (1977)

Grafický dizajnér a grafik Marek Kianička sa narodil v roku 1977 v Žiline. Štúdiá absolvoval na VŠVU v Bratislave a na Edinburgh College of Art. Viac.