Nepokojní spáči

Michaela Rosová

​Novú knihu Michaely Rosovej Nepokojní spáči tvorí trinásť poviedok a jedna esej o metóde. Spájajú ich jej originálne postrehy, vynikajúca štylistika a všadeprítomný pocit samoty.

Michaela Rosová v príbehoch spája zdanlivo nespojiteľné atribúty – subtílnosť so štipľavou iróniou, slzy s úsmevom, hĺbku s ľahkosťou, sivú realitu so surreálnom.

Zväzuje svoje postavy čudnými vzťahmi a následne rozpletá uzlíky. Rozpráva o zrúcanine hradu; o chlapíkovi, čo prišiel kúpiť malému synovi zvieratko; o troch spisovateľoch v jednej bytovke; o Mariene, ktorá šla s krčahom po vodu a prapodivne skončila... Nepokojní spáči sú šťavnatí obsahom i formou.

Michaela Rosová (1984)

Michaela ROSOVÁ sa narodila v Senici. Je dvojnásobnou finalistkou literárnej súťaže Poviedka (2005 a 2006), v roku 2006 získala prémiu v literárnom súbehu Román. Debutovala románom Hlava nehlava (2009). V roku 2011 vydala novelu Dandy, ktorá bola vo finálovej desiatke Anasoft litera. Píše kritické blogy o slovenskej literatúre, ktorými ako jedna z mála vyvoláva väčšie diskusie a reakcie čítajúcej verejnosti. ... Viac.

Patrícia Koyšová (1985)

​Maliarka, ktorá žije a tvorí v Bratislave. V roku 2016 ukončila doktorandské štúdium v oblasti voľného umenia u profesora Ivana Csudaia na VŠVU v Bratislave a svoj výtvarný program pomenúva ako maliarsky výskum nezobrazujúcej abstraktnej maľby. Na jej konte je už viac ako 50 výstav a spoluprác. V roku 2011 získala Cenu rektora v kategórii Výtvarné umenie s diplomovou prácou ZOOM, v roku 2021 bola finalistkou Strabag Artaward. O maľbe hovorí: "Maľba obsadzuje v súčasnej dobe svoje autonómne ... Viac.

 

​Matúš Lelovský (1982)

Matúš Lelovský (1982) je výtvarník a grafický dizajnér. Vyštudoval na Katedre vizuálnej komunikácie VŠVU v Bratislave. Študoval v ateliéri grafického dizajnu u docenta Pavla Chomu a neskôr v laboratóriu typografie u docenta Paľa Bálika. Venuje sa hlavne vizuálnej komunikácii – navrhovaniu kompletných vizuálov výstav a rôznych podujatí, knižnému dizajnu, dizajnu publikácií, ... Viac.