Ako som sa stal starostom Reykjavíku a chcel zmeniť svet.

Jón Gnarr

Autobiografická kniha Jóna Gnarra popisuje príbeh herca, rockera a zrejme najnonkomformnejšieho starostu hlavného mesta na svete.

Komediant, showman, basgitarista punkrockovej skupiny a - starosta hlavného mesta Islandu. Správa o tom, že Jón Gnarr sa dostal do čela radnice v islandskom Reykjavíku, obletela svet v júni roku 2010, uprostred ekonomickej krízy. Bojovník proti establishmentu a kandidát recesistickej Najlepšej strany sľúbil obyvateľom mesta vo voľbách okrem iného dostatok uterákov na kúpaliskách, parlament bez drog a ľadového medveďa do miestnej zoo. Do boja proti kríze vyrazil s heslom "viac punku, menej pekla!" a vyhlásil, že v mestskom prístave by mala stáť nadživotná socha Björk.


Klaun založil Nejlepší stranu. Vyhrál volby a spasil metropoli Islandu Když obyvatelé islandského Reykjavíku v červnu 2010 svými hlasy vynesli do čela nejsevernější metropole světa ztřeštěného komika, svět se pohrdavě ušklíbal. Dnes se mohou zase usmívat místní – muž s klaunským nosem jejich těžce zadlužené město zachránil. Den poté, co jeho strana na sebe u uren strhla nejvyšší přízeň voličů, se Jon Gnarr pohodlně rozvalil v černém koženém křesle v centrále Krupping-Bank. V supermoderním chrámu ze skla a oceli, s desetimetrovým interiérovým vodopádem sevřeným dvěma obřími tabulemi skla a s díly Ólafura Eliassona na stěnách, sbíral síly ke všemu, co ho čekalo. „Tam, uprostřed klubka zmijí, jsem nechal všechnu zlost a vztek na ty, kdo zničili mou zem,“ svěřil se. Vladimír Plesník , Právo  

Jón Gnarr (1967)

Islanský herec, komik, pankáč a starosta Reykjavíku, ktorý o svojom nekonformnom pôsobení v komunálnej politike napísal skvelú knihu. Jón Gnarr Kristinsson je islandský herec, komik a politik, ktorý bol v rokoch 2010 - 2014 starostom islandského hlavného mesta Reykjavíku. V detstve sa potýkal so zlou diagnostikou svojich intelektuálnych schopností, s poruchami učenia, s ADHD a dyslexiou ... Viac.

Silvia Varsiková (1964)

Prekladala, alebo sa podieľala na preklade viacerých odborných kníh (napr. Habsburgovci, alebo Lexikon symbolov) ale aj románov a kníh pre deti a mládež. Viac.

Matúš Hnát

Kulturológ, grafik, designer žijúci v Bratislave. V Bratislave vyštudoval kulturológiu a odvtedy pracuje ako grafický dizajnér-samouk na voľnej nohe. Pravidelne spolupracuje s Nadáciou Milana Šimečku alebo hudobným labelom Exitab, pre Artforum urobil grafický dizajn knihy Dvadsaťpäť Fedora Gála, ... Viac.