Jón Gnarr

1967

Islanský herec, komik, pankáč a starosta Reykjavíku, ktorý o svojom nekonformnom pôsobení v komunálnej politike napísal skvelú knihu.

Jón Gnarr Kristinsson je islandský herec, komik a politik, ktorý bol v rokoch 2010 - 2014 starostom islandského hlavného mesta Reykjavíku. V detstve sa potýkal so zlou diagnostikou svojich intelektuálnych schopností, s poruchami učenia, s ADHD a dyslexiou (o svojom detstve píše v knihe The Indian), neskôr ho volali Jónsi Punk, pretože hral na na basu v punkovej kapele Nefrennsli. Pokúsil sa dostať na niekoľko vysokých škôl, no nakoniec pracoval ako taxikár, pracoval v rádiu, ako copywriter a producent, hral v niekoľkých komediálnych filmoch a seriáloch. V roku 1980 sa Jon a jeho budúca manželka Johanna Jóhannsdóttir zoznámili s členmi kapely Sugarcubes - s Björk Guðmundsdóttir a Einarom Orn Benediktssonom.

Koncom roku 2009 Jón spolu s ďalšími ľuďmi, ktorí nemali politické pozadie, založil recesistickú politickú stranu s názvom Najlepšia strana, ktorá parodovala islandských politikov a jej cieľom bolo priniesť občanom viac zábavy. V komunálnych voľbách v roku 2010 Najlepšia strana s prehľadom vyhrala, Jón Gnarr sa stal starostom a Einar dostal jedno z miest v mestskej rade. Strana okrem iného sľubovala dostatok uterákov na kúpaliskách, parlament bez drog a ľadového medveďa do miestnej zoo. Do boja proti kríze vyrazil s heslom "viac punku, menej pekla!" a vyhlásil, že v mestskom prístave by mala stáť nadživotná socha Björk. Po svojom zvolení vyhlásil, že nevstúpi do koalície s nikým, kto nepozerá seriál HBO The Wire. Prezlečený za kráľovnu a ako zástanca práv homosexuálov sa objavil na Gay Pride Parade. Po ukončení volebného obdobia už na post starostu nekandidoval a svoje skúsenosti, či chyby ktorých sa dopustil popísal v knihe - Ako som sa stal starostom Reykjavíku a chcel zmeniť svet.

V roku 2014 získal jednu z piatich cien mieru Johna Lennona, ktorú udeľuje Yoko Ono, finančnú cenu venoval ženskému útulku v Reykjavíku.