V dome niekto je

Ľudmila Petruševská

Šokujúce, realistické i fantastické poviedky. Ostré, neuhýbavé pohľady až na dno duše tých najobyčajnejších obyvateľov súčasného Ruska.

Kniha súčasnej ruskej spisovateľky Ľudmily Petruševskej V dome niekto je je výberom poviedok z rôznych období jej tvorby, ktoré predstavujú dve skupiny textov. Ústrednou témou prvej skupiny je tragický osud ruskej ženy zobrazený nezúčastneným pozorovateľom z pozície krutého realizmu a šokujúci svojou nekompromisnou presnosťou odhaľovania tmavých zákutí ľudskej duše a spoločenského bytia.

Druhú skupinu predstavujú prevažne krátke poviedky mystického charakteru o záhadných, tajuplných javoch nášho života, keď možné a nemožné, zjavné a tušené, realita a sen sa natoľko tesne prelínajú, až sa zdá, že je to neoddeliteľná súčasť žitého života. Pôsobivosť jej textov umocňuje uplatnenie princípu autentického zápisu živej reči.


Strhujúca zbierka príbehov, tak humánna a nesentimentálna ako Čechov, tak ponurá a zábavná ako Beckett, tak temná a znepokojujúca ako Poe.

— Brandom Robshaw, The Independent

Štastie, ktoré sa postavám dostáva nikdy nie je zvlášť prekypujúce. Ale pre čitateľa, tak ako tak, je ohromným zadosťučinením sledovať charaktery, ktoré sú na úteku, alebo sa im podarilo "prekabátiť" to, čo ich prenasleduje, alebo skrátka iba dokázali všetko zahodiť a pomyslieť si: "To je život".

— Juliet Lapidos, slate.com

Petruševská prináša svoje príbehy v jednoduchých vetách, hromadí ich na seba, jednu na druhú, ako pevné múry betónového bloku.

— Amy Halloran, themillions.com

Ľudmila Petruševská (1938)

Popredná súčasná ruská prozaička, dramatička, scenáristka a poetka. Popredná súčasná ruská prozaička, dramatička, scenáristka a poetka. Vyštudovala žurnalistiku na Moskovskej štátnej univerzite. Pracovala ako redaktorka v televízii a v rôznych novinách a časopisoch. Prozaickej a dramatickej tvorbe sa venuje od začiatku ... Viac.