Miniromány

kolektív autorov

Dvojknižka a dvojcédečko Miniromány je výsledkom spojenia snáh Artfora a Slovenského rozhlasu: 35 poviedok, 35 nahrávok.

Dvojknižka a dvojcédečko Miniromány je výsledkom spojenia snáh Artfora a Slovenského rozhlasu: 35 v priemere trojminútových textíkov, 35 asi trojstranových nahrávok. Alebo naopak. Na tom koniec koncov nezáleží. Dôležité je, že na Slovensku sa píše. A píše sa dobre, výstižne, sviežo. Píše sa tak, že stojí zato to nahrávať. A nahráva sa tak, že stojí zato to vydávať. Píše sa o nás, o našom svete, o našich smútkoch i túžbach. Knižka sa číta sama, a hoci kratučké, tie príbehy v nás neraz dokážu vzbudiť zvláštne známy pocit. Pocit najvnútornejšej spojitosti s príbehom, s postavami, s prostredím.

Kniha bola ocenená v súťaži Najkrajšie knihy Slovenska 2009.

Gabriela Alexová

Maroš Andrejčík

Vladimír Balla

Jana Bodnárová

Marián Grebáč

Daniel Hevier

Karol D. Horváth

Jana Juráňová

Laco Kerata

Jozef Kollár

Márius Kopcsay

Peter Krištúfek

Silvester Lavrík

Ján Mičuch

Radka Reviľáková

Michaela Rosová

Ján Štepita


Román môžeme nadľahčene vnímať ako cestu vlakom na dlhej trati, počas ktorej stretneme množstvo postáv s navzájom prepletenými osudmi. Miniromány sú v tomto prípade o postavách a postavičkách, ktoré do tohto vlaku pristúpili na najkratšiu možnú vzdialenosť. Zanechali v nás však silný dojem originality a dôkaz pestrosti života literatúry.

Vyšla knižka. Útla, vykukujúca spoza rohu čitateľských prianí, pokojne čakajúca na svoju chvíľu. Za čistou bielou väzbou ukrýva spojenectvo. Tajný autorský pakt tých, ktorí vidia, pre tých, ktorí čítajú. A podvedome cítia, že čítanie môže byť aj dobrodružstvom, myslenie pôžitkom. Píšu mozaiku pre tých, ktorí majú odvahu nazrieť do seba aj za seba, do vnútra človeka až na dno podstaty. Je to mozaika o nás bez nás, ale portrét, ktorý znázorňuje, nie je rezignovaným mravokárnym povzdychom, ani varovne zdvihnutým (pokriveným) prstom moralistov. Je to skôr smutno smiešna, uškŕňajúca sa karikatúra s podozrivo presnými kontúrami. Mini (takmer) nikdy nie je málo. A miniromány sú priam veľkoryso košaté.

 

kolektív autorov

Viac.

Palo a Janka Bálik

Janka a Palo Bálik s nami rozbiehali naše vydavateľstvo ako grafici a dizajnéri, vymysleli a vytvorili pre Artforum viacero obálok a vizuálov kníh. Mnohé boli ocenené v súťaži Najkrajšia kniha Slovenska. Palo Bálik (1977) typograf, grafický dizajnér a vedúci Laboratória typografie Katedry vizuálnej komunikácie Vysokej školy výtvarných umení v Bratislave. Vo voľnom čase sa venuje organizovaniu výstav, prednáškok a publicistike v oblasti vizuálnej ... Viac.