Elizabeth Finch

Julian Barnes

​Elizabeth Finch je profesorka, Neil je neúspešný herec a študent jej predmetu Kultúra a civilizácia. Neil je očarený stoickou, uzavretou a inšpiratívnou ženou a jej vášeň pre myslenie ním rezonuje aj dlho potom, ako ju navždy stratí.

Elizabeth Finch je klasická „barnesovka“ so všetkým, čo k tomu patrí a čo čitatelia a čitateľky na dielach Juliana Barnesa najviac oceňujú. Kombinuje príbehovú líniu o platonickej, intelektuálnej, no intenzívnej láske s esejistickou časťou. Tá druhá je tentoraz možno ešte hlbšia a radikálnejšia, ako v doterajších dielach.

Autor v nej v rámci štúdie o rímskom cisárovi Juliánovi Apostatovi uvažuje o kresťanstve, paralelnej histórii a o roztrieštenosti súčasného sveta. Jeho pocta filozofii nie je samoúčelná, má hojivý účinok na neistotu súčasnosti. Rozmerom pomerne útla kniha má efekt ľadovca – to najdôležitejšie sa odohráva až po jej prečítaní – v hlave čitateľa.

Julian Barnes (1946)

Julian Barnes je anglický spisovateľ, ktorého dielo býva radené k postmodernej literatúre, v roku 2011 ocenený Man Bookerovou cenou za román Pocit konca. Po ich absolvovaní pôsobil ako lexikograf pre Oxford English Dictionary, ako kritik a literárny editor v médiách.Patrí medzi popredných britských spisovateľov. Je autorom jedenástich románov, medzi ktoré patrí Metroland, Flaubertov papagáj, Dejiny ... Viac.

Mária Rojko (1978)

Slovenská grafická dizajnérka, študovala u Stanislava Stankóciho a Pavla Chomu na VŠVU, je autorkou viacerých knižných obálok, hudobných nosičov (CD, LP) či časopisov (napr. Včielka a Zornička). Stála pri založení ASILu a ASIL Gallery (v roku 2010), spolu grafická dizajnérka, študovala u Stanislava Stankóciho a Pavla Chomu na VŠVU, je autorkou viacerých knižných obálok, hudobných nosičov (CD, LP) či časopisov (napr. Včielka a Zornička). Stála pri založení ASILu a ASIL Gallery (v roku 2010), spolupracuje ... Viac.