Letný dom, neskôr

Judith Hermann

Zbierka poviedok Letný dom, neskôr, vyšla prvý raz v Nemecku v roku 1998. Silné, melancholické a hutné poviedky so svojským humorom odvtedy sformovali viaceré generácie a dnes ich kritici a čitatelia zaraďujú medzi kultovú klasiku.

Aj 25 rokov od svojho prvého vydania je toto nadčasové dielo stále aktuálne – autorkin stručný štýl je rozpoznateľný a návykový, rovnako ako originálna, magická a podmanivá atmosféra či nezabudnuteľné ikonické postavy.

"Posedávali sme vonku v záhradách a v domoch ľudí, s ktorými sme nemali nič spoločné. Žili tam robotníci, drobní sedliaci, voľnočasoví záhradkári, ktorí nás neznášali a my sme neznášali ich. Domácim sme sa vyhýbali, už len myslieť na nich nás umáralo. Nehodilo sa to. My sme im kradli pocit uzavretej komunity, zohyzďovali sme dediny, polia a dokonca nebo, uvedomovali si to a vytáčal ich náš pohyb ako z filmu Easy Rider, naše ohorky od jointov v kvetinových záhonoch ich predzáhradiek a naše prípitky." (Citát z rovnomennej poviedky z novej knihy Letný dom, neskôr.)

Judith Hermann patrí s 1,5 milióna predaných kníh medzi najčítanejšie autorky súčasnej nemeckej literatúry. Zbierka poviedok Letný dom, neskôr, bola jej debutom. Vo vydavateľstve Artforum vyšiel v roku 2021 jej najnovší román Domov.

Judith Hermann (1970)

​patrí medzi najslávnejšie nemecké spisovateľky svojej generácie. Judith Hermann sa narodila roku 1970 v Berlíne. Patrí medzi najslávnejšie nemecké autorky svojej generácie. Debutovala zbierkou poviedok Sommerhaus, später (1998) (Letný dom, neskôr - Artforum 2023). Nasledovali poviedkové zbierky Nichts als Gespenster ... Viac.

Michal Hvorecký (1976)

​Michal Hvorecký (1976) píše prózu a prekladá z nemeckého jazyka (Timus Vermes, Martin Pollack, Dea Loher). Pracuje v Goetheho inštitúte a žije s rodinou v Bratislave. Viac.

 

Kateřina Wewiorová

Grafická dizajnérka, pôsobí v Česku. Viac.