Do výšok zdvíhajte krov, tesári a Seymour: Úvod

Jerome David Salinger

Krehké prózy s filozofickým podtextom autora slávnych románov o vzťahu k sebe i k druhým aj o miere odcudzenia v rodine.

Hlavným hrdinom prvej novely je opäť jeden z rozvetvenej rodiny Glassových, tentoraz Buddy. Seymour sa tu vyskytuje len nepriamo, ale aj tak hrá nezastupiteľnú úlohu, jeho prítomnosťou a činmi je prestúpená celá kniha. Buddy je v New Yorku na ceste na Seymourová svadbu. Je horúco a Buddy bol nedávno zranený - musel pred časom narukovať - a vďaka zraneniu dostal priepustku. Snaží sa na svadbu doraziť včas. V rozpálenom New Yorku je dopravná zápcha, a tak sa ku kostolu dostane neskoro. V taxíku aj v kostole veľmi trpí, jeho zranenie je bolestivé a neustále ho prepadajú záchvaty dusivého kašľa. Napriek tomu však o svadbu nepríde - dozvie sa, že Seymour si všetko rozmyslel a ráno odkázal, že sa ženiť nebude. Nikto vlastne nevie, z akého dôvodu sa Seymour rozhodol neoženit. Vždy bol rozporuplný a nevypočitateľný a tak sa ani nie je čomu čudovať. Buddy sa pri kostole stretne s rozzúrenými príbuznými nevesty a vzápätí sa rozhodne Seymoura navštíviť v jeho byte, aby zistil, čo sa stalo. Po strastiplnej ceste taxíkom sa spolu s niekoľkými ďalšími nevestinými príbuznými dostane až do Seymourovho opusteného bytu. Z pochopiteľných dôvodov radšej nikomu nehovorí, že je jeho brat. V bielizňovom koši nájde Seymourov denník. O náleze nikomu nepovie. Hostia sú stále rozčúlení, hádajú sa, snaží sa prísť na nejaké prijateľné vysvetlenie. Buddy všetkým namieša drinky a vzápätí sa opije. Keď sa prebudí, hostia sú už preč. Zostane len jeden hluchý starček...

Seymourovým denníkom a životom vôbec sa potom viac zaoberá ďalšie Salingerov text, Seymour: Úvod. Hlavným hrdinom je najstarší z piatich súrodencov, ktorý spáchal v roku 1948 samovraždu. Rozprávačom je znovu jeho mladší brat, Buddy, sprevádzajúci čitateľa Saymourovou zložitou osobnosťou, bez toho, aby ponúkal odpovede napr. na otázku, prečo sa zabil. Text nezaprie Salingerovu lásku a znalosť východnej filozofie či japonského haiku.

Jerome David Salinger (1919 — 2010)

Americký spisovateľ ktorého preslávila kniha Kto chytá v žite. Newyorský spisovateľ, ktorý sa počas života stihol stať legendou dvakrát. Po prvý krát začiatkom päťdesiatych rokov, keď jeho očarujúce prózy obleteli svet a druhý krát hneď potom, ako sa začiatkom rokov šesťdesiatych navždy stiahol do úzadia, nepublikoval ... Viac.

Jozef Kot (1936)

Spisovateľ a popredný prekladateľ anglosaských literatúr, ktorý bol viac krát odmenený za umelecký preklad. V roku 1956 – 59 bol redaktor časopisu Mladá tvorba v Bratislave, 1959 – 61 absolvoval základnú vojenskú službu, 1961 – 66 redaktor a zástupca šéfredaktora Slovenských pohľadov, 1966 – 68 zástupca šéfredaktora Revue svetovej literatúry, 1968 – 71 šéfredaktor ... Viac.

Palo Bálik (1977)

Typograf, grafický dizajnér a vedúci Laboratória typografie Katedry vizuálnej komunikácie Vysokej školy výtvarných umení v Bratislave. Vo voľnom čase sa venuje organizovaniu výstav, prednášok a publicistike v oblasti vizuálnej komunikácie. Knihy s jeho layoutom a grafikou boli ocenené viacerými cenami. (Najkrajšia kniha slovenska, Bienále ilustrácii Bratislava...) Viac.