Dnes by som sa radšej nestretla

Herta Müllerová

Román, poeticky skomprimovaný do jednej cesty električkou k budove tajnej polície, sýti slovami príbehy dotýkajúce sa života mladej ženy, ktorá „je predvolaná“.

Hlavná hrdinka, mladá robotníčka v textilnej továrni, akoby mimochodom vyslovuje sarkastické postrehy o udavačoch na každom rohu, o láske, erotike, blšom trhu, všadeprítomnej pijatike, o svadbách a ľuďoch žijúcich na vysokých poschodiach socialistického rumunského sídliska, odkiaľ už nedovidia na chodníky.Herta Müller nemoralizuje, ba ani svojho mučiteľa, majora Alba, nijako zvlášť neodsudzuje. Vypovedá o ňom ako o nepríjemnom susedovi, ktorý rozvoniava drahou kolínskou Avril z čierneho trhu. Prijala svoj život, lebo nevie, ako by mohla žiť iný, snaží sa z neho získať čo najviac, a upína sa k myšlienkam na bežné veci, možno vybičovaná strachom z výsluchov. Ale jej strach iba tušíme. Mihne sa ako náznak v zmienkach o jej nespavosti.


Keď človek číta Hertu Müller, prechádza ním zvláštna elektrina. Akoby tie všetky postrehy zbieralo veselé dievčatko ukryté v žene. V precitlivenej, intenzívnej žene, vyšpičkovanej k vnímaniu vôní života strachom z výsluchov.

Kde sa manžel Paul, priekupník s anténami, denne opíja, ale čo je alkoholizmus v porovnaní s terorom majora Alba? Kde Hertino detstvo predstavuje prach v priekope, škaredý a priveľký kabát a všadeprítomná krutosť.

Herta Müllerová (1953)

Nemka narodená v Rumunsku. Otec člen Waffen SS, matka odvlečená do stalinistického gulagu. Život ako ukutý v pekelnej peci 20. storočia. Nemka narodená v Rumunsku. Otec člen Waffen SS, matka odvlečená do stalinistického gulagu. Život ako ukutý v pekelnej peci 20. storočia. Autorka žila v Rumunsku až do roku 1987. Tam aj publikovala svojich prvých pár próz. Ako potomok malej nemeckej ... Viac.

Adam Bžoch (1966)

Adam Bžoch je literárny vedec a prekladateľ. Je autorom viacerých vedeckých a esejistických kníh. Adam Bžoch je literárny vedec a prekladateľ. Je autorom viacerých vedeckých a esejistických kníh (Water Benjamin a estetická moderna, 1999; Signály z diaľky, 2004; Psychoanalýza na periférii, 2007; Holandské portréty, 2010). Prekladá z nemčiny (W. Benjamin, ... Viac.

Palo a Janka Bálik

Janka a Palo Bálik s nami rozbiehali naše vydavateľstvo ako grafici a dizajnéri, vymysleli a vytvorili pre Artforum viacero obálok a vizuálov kníh. Mnohé boli ocenené v súťaži Najkrajšia kniha Slovenska. Palo Bálik (1977) typograf, grafický dizajnér a vedúci Laboratória typografie Katedry vizuálnej komunikácie Vysokej školy výtvarných umení v Bratislave. Vo voľnom čase sa venuje organizovaniu výstav, prednáškok a publicistike v oblasti vizuálnej ... Viac.