A násilní ho uchvacujú

Flannery O'Connor

Svetoznáma autorka konečne v slovenskom preklade.

Keď v rozpadajúcej sa usadlosti pod horúcim slnkom pánu Bohu za chrbtom umiera starý fanatický čudák, čo sa vyhlasuje za proroka, chlapec Francis Marion Tarwater ostáva v dome sám. Jediný priateľ, ktorého má, sídli v jeho hlave a pravidelne sa mu prihovára. Starý muž chcel, aby si aj chlapec vybral profétske chodníčky, prijal Kristov kríž. Ale Tarwater má svojský rozum, iné plány... Alebo nie? Alebo predsa len áno?

Novelu A násilní ho uchvacujú vydala americká spisovateľka Flannery O´Connor ako tridsaťpäťročná, štyri roky pred smrťou. Prostredie, kde sa autori narodili a žijú, ich zvykne ovplyvňovať. U O´Connor je príslušnosť k miestu – južanským štátom – spolu s jej nefalšovaným katolicizmom určujúcou silou tvorby. Tvorby výnimočnej a inej než čokoľvek, čo ste doposiaľ čítali.

Flannery O'Connor (1925 — 1964)

Výrazná postava literatúry amerického Juhu. Počas väčšiny aktívneho obdobia stráveného literárnou tvorbou, prispievaním do katolíckych periodík a súkromnou korešpondenciou bojovala s diagnózou systémový lupus, ktorá spôsobila aj jej predčasné úmrtie vo veku tridsaťdeväť rokov. Napísala dva ... Viac.

 

Krištof Anetta (1989)

Psychológ, lingvista, programátor a najnovšie i prekladateľ. Krištof Anetta trávi všetok svoj čas prácou s jazykmi ľudskými aj neľudskými. Vyštudoval anglistiku v Brne, kognitívnu vedu vo Viedni a psychológiu v Bratislave. V súčasnosti je doktorským študentom v odbore literárna veda na Ústave svetovej literatúry ... Viac.

Damian Pastirčák (1988)

Damián študoval vizuálnu komunikáciu na Vysokej škole výtvarných umení. Je autorom viacerých vizuálnych koncepcii ako aj knižných dizajnov. Venuje sa najmä brandingu, tlačovému dizajnu, typografii a web dizajnu. S ilustrátorkou Danielou Olejníkovou majú spoločné stúdio Limb. Pre vydavateľstvo Artforum robil dizajn kníh Vynáranie Cormaca jamesa, Zimná cesta Elfriede Jelinek alebo V ... Viac.