Panenka

Rónán Hession

Panenka je druhým dielom súčasného írskeho spisovateľa a hudobníka Rónana Hessiona. Jeho prvotina, Leonard a hladný Paul (Leonard and hungry Paul), vyšla v roku 2019 v nezávislom britskom vydavateľstve Blue Moose Books a odvtedy zbiera ceny a nadšené ohlasy kritikov aj čitateľov. Vo svojom druhom diele autor zostáva verný svojmu štýlu – nekáže a nemoralizuje, necháva svoje postavy žiť ich životy. A aj napriek tomu, že vôbec nie sú ľahké, z knihy sála ľudské teplo, humor a nádej.

Päťdesiatročný Joseph kedysi hrával futbal a z tých čias pochádza aj jeho prezývka – Panenka. Posledných 25 rokov trpel pre chyby, ktorých sa v minulosti dopustil. Teraz sa však rozhodol začať nanovo, je odhodlaný sa opäť zblížiť s dcérou a vnukom. Všetko však komplikuje jeho ťažká povaha, minulosť, nehostinné prostredie, v ktorom žije a ochromujúce bolesti hlavy, ktorými trpí každú noc.

V kritickom momente do jeho života vstúpi žena, ktorá uniká pred vlastným sklamaním. Spoločne sa učia, ako opäť vystrieť svoje polámané krídla a nájsť nádej tam, kde sa na prvý pohľad zdá, že už nič nezostalo.

Rónán Hession (1975)

Rónán Hession je írsky spisovateľ a hudobník žijúci v Dubline. Dostal sa do užšieho výberu na množstvo významných cien, vrátane Kerry Group Irish Novel of the Year (Írsky román roka), Irish Book Awards (Írska knižná cena) a British Book Awards (Britská kn Ronánov druhý román Panenka sa dostal do shortlistu ocenenia Írsky román roka. Ako hudobník s umeleckým pseudonymom Mumblin’ Deaf Ro vydal tri albumy s piesňami založenými na príbehoch. Jeho tretí album „Dictionary Crimes“ sa dostal do užšieho výberu ... Viac.

Ema Mojžišová (1998)

Je študentkou Univerzity Komenského v Bratislave a zatiaľ má len krátke prekladateľské curriculum vitae. Viac.

Marek Kianička (1977)

Grafický dizajnér a grafik Marek Kianička sa narodil v roku 1977 v Žiline. Štúdiá absolvoval na VŠVU v Bratislave a na Edinburgh College of Art. Viac.