Vojde kôň do baru

David Grossman

Najnovšia kniha súčasného izraelského spisovateľa, majstra slova, výrazného predstaviteľa svojej generácie.

Večerné predstavenie standup komika Dovale G.v malom izraelskom meste v ešte menšom suterénnom bare. Publikum si najprv užíva okúzľujúceho, nevypočítateľného i odpor vzbudzujúceho, no skúseného komika. Postupne sa však jeho patetická šou plná vtipov a smiechu mení na osobnú spoveď, otvorenú ranu, hlboko skrytú v jeho vnútri po celé roky. Komik je na javisku rozpoltený medzi tým, čo dlhuje publiku a čo sebe. Všetko to sa odohráva pred jeho bývalým priateľom z detstva, ktorý sa celý čas snaží pochopiť, prečo bol pozvaný na túto šou. Vojde kôň do baru je román napísaný strhujúcim štýlom berúcim dych. Obecenstvo by mohlo odísť, komika vypískať či vyhodiť zo scény, keby nebolo natoľko vtiahnuté do príbehu jeho osobného pekla. Nebudete vedieť či sa smiať a či plakať, tak ako diváci v malej sále. David Grossman znovu potvrdil svoju úžasnú schopnosť vystihnúť ľudské emócie, no tentokrát s až krutou invenciou svojej doteraz hádam najzaujímavejšej postavy.


Dark Laughter

“Grossman’s latest offering is a short, shocking masterpiece….in which absurdity and humour are used to probe the darkest corners of the human condition….

It is a tale of nerve-shredding psychological and spiritual torture, the kind of story that is so dark that the only defence against it is darker laughter.”

-----Adam Lively, The Sunday Times, 6 November

A Polemic of Unusual Power

“…unlike anything Grossman has yet done….It is a shocking, raw and eloquent book…..a lamentation and a plea for compassion and empathy.”

-----Eileen Battersby, The Irish Times, 29 October

To Laugh, to Weep

“It takes an author of Mr. Grossman’s stature to channel not a failed stand-up but a shockingly effective one….This book feels far removed from “Falling out of Time”

….Both books, however, circle around dramatic acts of mourning: the first as lyric tragedy, the second as pitch-black comedy.

-----The Economist, 5 November

David Grossman (1954)

Izraelský prozaik, pacifista ktorého tvorba získala mnoho zahraničných ocenení. Izraelský prozaik je u nás známy ako autor románu, ktorý vyšiel v Čechách pod názvom Mít s kým běžet, o živote jeruzalemských drogovo závislých a ľuďoch na úteku. Píše beletriu (Úsmev jahňaťa, 1983, Buď mojím nožom, 1998, Jej telo to vie, 2003 a i.), ... Viac.

Silvia Singer (1976)

Prekladateľka z hebrejčiny narodená v Košiciach, žijúca v Prahe. Silvia Singer sa narodila v roku 1976 v Košiciach. Po maturite strávila rok Izraeli. Vyštudovala hebraistiku a etnológiu na FF UK v Prahe, počas štúdia absolvovala ročný pobyt na Hebrejskej univerzite v Jeruzaleme. Absolvovala v roku 2003 diplomovou ... Viac.

Damian Pastirčák (1988)

Damián študoval vizuálnu komunikáciu na Vysokej škole výtvarných umení. Je autorom viacerých vizuálnych koncepcii ako aj knižných dizajnov. Venuje sa najmä brandingu, tlačovému dizajnu, typografii a web dizajnu. S ilustrátorkou Danielou Olejníkovou majú spoločné stúdio Limb. Pre vydavateľstvo Artforum robil dizajn kníh Vynáranie Cormaca jamesa, Zimná cesta Elfriede Jelinek alebo V ... Viac.