Fos(t)er

Claire Keegan

Knižka subtílna formou, obrovská obsahom a ponúknutými emóciami, ocenená cenou Davyho Byrnesa. Vychádza s nádhernými jemnými ilustráciami Zuzany Cigánovej-Mojžišovej, ktoré z útlej novelky vytvárajú knihu, ku ktorej sa radi budete znova a znova vracať.

Kníh o vzťahoch veľkých a malých ľudí, navyše vyrozprávaných z pohľadu detí, z ich krásne žabej perspektívy a v súlade s mierou ich porozumenia svetu, je pomerne dosť. Príbeh Claire Keeganovej, hoci kratučký, žiari medzi nimi ako drahokam uprostred sklíčok.

Írska autorka Claire Keegan virtuózne vyjavuje úžasne veľa na celkom malom priestore. Stačí pár desiatok strán a pohne sa nám zem pod nohami. Nepohne sa na spôsob zemetrasenia či na spôsob vulkanický, ale na spôsob pomalého, trvalého tektonického vrásnenia, možno nie veľmi nápadne, ale nadlho.

Na začiatku príbehu sa hlavná hrdinka, ešte dievčatko, vezie v otcovom aute k príbuzným. Netuší, čo ju u Kinsellovcov čaká. Pozerá sa na svet, čo jej ponúkli dospelí, svojím neobyčajným pohľadom, necháva v ňom spočinúť svoje rukaté-nohaté telo a vnímavú, zraniteľnú myseľ. To dievčatko hľadí aj na nás – a my naň. Očami rozšírenými prekvapením z divadla, ktoré život prináša.


Autorka se nechala slyšet, že se snaží psát co nejúsporněji, a Foster je toho jasným dokladem. Se zhruba padesáti stránkami novely lze lehce strávit jediný mimořádný večer. V zdánlivě jednoduchém příběhu poklidným líčením venkovského života prostupuje skromné, ale o to působivější, existenciální drama.

Claire Keegan (1968)

Vyrastala na farme vo Wicklow v Írsku. Prvá zbierka poviedok jej vyšla v roku 1998 pod názvom Antarctica. V roku 2007 Claire Keegan vydala druhú knihu, opäť súbor poviedok, Walk the Blue Fields (v češtine vyšla pod názvom Modrá pole), ktorá mala veľký úspech u literárnych kritikov a autorka za ňu získala raz za rok udeľovanú cenu britskej Edge Hill University ... Viac.

 

Adriana Komorníková (1966)

Prekladateľka a redaktora. Okrem prekladov beletrie sa venovala aj prekladom literatúry faktu. V jej preklade vyšli napr.: Nabudúce bude mŕtva (Ann Jones, vydavateľstvo Aspekt a Profamilia, 2003), Srdečné pozdravy z Notwithstandingu (Louis de Berniéres, Slovart, 2010), štúdie ... Viac.

Zuzana Cigánová Mojžišová

Ilustrátorka, scénografka, kostýmová a textilná výtvarníčka Viac.

Michal Mojžiš

Robí prípravu kníh do tlače. Alebo aj kadejakých iných vecí. Do tlače. Zalamuje, hrá sa s textom, fotkami, obrázkami a dáva ich dohromady tak, aby to sedelo. Viac.