Fantazmagorický kamarát

Alexandra Salmela

Prekonať strach, to je naozajstná výzva. Prejsť cez strašidelný park, kde sa pohybuje hrôzostrašný Drsniak, to sa snáď bez priateľov ani nedá zvládnuť. Najmä v okolí fontány je to nebezpečné. Dieťa Papu-Pau – tvár skrytú za prilbou sily, telo v zbroji obtočené dlhočizným plášťom neviditeľnosti – našťastie nie je na to dobrodružstvo samo. Na pleci mu sedí verný hromovták a ešte sa odkiaľsi zjaví aj Gepard. Imaginárny, či vlastne fantazmagorický kamarát.

Alexandra Salmela, autorka obľúbených a úspešných detských kníh, sa prostredníctvom detskej duši blízkeho, bláznivého príbehu o ešte bláznivejšom putovaní dotýka dôležitým vecí – sile priateľstva, osamotenosti, inakosti aj strachu. Knihu dotvárajú ilustrácie Martiny Matlovičovej a odporúčame ju skúseným čitateľom z nižších ročníkov ZŠ, resp. 10+.

Fantazmagorický kamarát bol ocenený vo výbere Najkrajšie knihy Slovenska 2022.

Alexandra Salmela (1980)

Slovenka, žijúca vo Fínsku. Autorka románov, poviedok i rozprávok. Narodila sa v Bratislave, vyštudovala divadelnú dramaturgiu na VŠMU v Bratislave a fínsky jazyk na Karlovej univerzite v Prahe. Autorka mnohých básní, rozprávok, poviedok a divadelných hier. Zúčastnila sa niekoľkých literárnych súťaží, na ktorých ... Viac.

Martina Matlovičová (1975)

Jedna z najoriginálnejších a najoceňovanejších slovenských ilustrátoriek, autorka ilustrácií knihy Tracyho tiger a Žirafia mama. Martina Matlovičová absolvovala odbor výstavníctva a propagačnej grafiky na Strednej umelecko- -priemyselnej škole v roku 1994. V rokoch 1994 – 1999 ďalej pokračovala v štúdiu na Katedre animovanej tvorby Filmovej a televíznej fakulty Vysokej školy ... Viac.

Mária Rojko (1978)

Slovenská grafická dizajnérka, študovala u Stanislava Stankóciho a Pavla Chomu na VŠVU, je autorkou viacerých knižných obálok, hudobných nosičov (CD, LP) či časopisov (napr. Včielka a Zornička). Stála pri založení ASILu a ASIL Gallery (v roku 2010), spolu grafická dizajnérka, študovala u Stanislava Stankóciho a Pavla Chomu na VŠVU, je autorkou viacerých knižných obálok, hudobných nosičov (CD, LP) či časopisov (napr. Včielka a Zornička). Stála pri založení ASILu a ASIL Gallery (v roku 2010), spolupracuje ... Viac.