Alexandra Salmela

1980

Slovenka, žijúca vo Fínsku. Autorka románov, poviedok i rozprávok.

Narodila sa v Bratislave, vyštudovala divadelnú dramaturgiu na VŠMU v Bratislave a fínsky jazyk na Karlovej univerzite v Prahe.

Autorka mnohých básní, rozprávok, poviedok a divadelných hier. Zúčastnila sa niekoľkých literárnych súťaží, na ktorých sa jej dostalo zopár uznaní, až napokon získala jednu z najdôležitejších cien. Jej románový debut 27 čiže smrť robí umelca / 27 Elikuolema tekee taiteilijan bol nominovaný medzi finalistov národnej literárnej súťaže Finlandia a vyhral ocenenie Debutant roka, ktoré každoročne udeľujú najčítanejšie fínske noviny Helsingin Sanomat. Román bol preložený do viacerých jazykov, slovenský preklad postúpil v roku 2012 do finále ceny Anasoft litera.

V roku 2015 jej vyšiel vo fínčine druhý román s názvom Antihrdina / Antisankari, ktorý sa opäť stretol s veľmi pozitívnym ohlasom verejnosti aj médií. Do slovenčiny ho preložila sama autorka.

S ilustrátorkou Martinou Matlovičovou vytvorila knižku pre deti Žirafia mama a iné príšery, ktorá vyšla zároveň vo Fínsku aj na Slovensku a bola preložená aj do češtiny, maďarčiny a iných jazykov. Kniha získala ocenenie v súťaži Najkrajšie knihy Slovenska 2013 v kategórii "Literatúra pre deti a mládež".

Deťom venovala aj rozprávkové tituly Severnejšie ako na sever a knihu Mimi a Líza, ktorú spracovala na základe rovnomenného animovaného seriálu Kataríny Kerekešovej a Kataríny Molákovej. Po obrovskom úspechu prvej časti príbehov o nevidiacej Mimi a bláznivej Líze, vyšlo v roku 2015 knižné aj seriálové pokračovanie Mimi a Líza 2.

Autorka žije s rodinou vo fínskom meste Tampere. Niekde medzi mestom a vidiekom zvažuje, čo robiť so svojím životom.