Môj český snár

Alexander Balogh

Novinár a spisovateľ Alexander Balogh vydáva svoje ďalšie dielo s názvom Môj český snár. Nejde v ňom však o výklad snov, ale o zážitky a skúsenosti zo stretnutí s vybranými umelcami a ich dielami, ktoré pripomínajú príjemné a poučné sny.

Kniha predstavuje pätnásť významných osobností českého umenia a kultúry (Egon Bondy, Eugen Brikcius, Jiří Černý, Václav Havel, Josef Holcman, Bohumil Hrabal, Ivan Martin Jirous, Svatopluk Karásek, Vladimír Merta, Vladimír Mišík, Vítězslav Nezval, Břetislav Rychlík, Andrej Stankovič, Jiří Suchý a Ludvík Vaculík).

Výber týchto osobností však nie je výsledkom žiadnej ankety či rebríčka, ide o autorovu privátnu voľbu. Alexander Balogh v knihe neprináša podrobné životopisy, či encyklopedické heslá, ale subtílne osobné príbehy. Pri spracovaní textov sa autor (až na jednu výnimku) opiera o osobné stretnutia počas svojej dlhoročnej žurnalistickej praxe v novinách SME a Denník N.

Knihu vydalo občianske združenie ars_litera a Artforum.

Alexander Balogh (1946)

Novinár, publicista, kultúrny redaktor Autor po absolvovaní štúdia chémie pôsobil ako výskumný pracovník a pedagóg na Lekárskej fakulte UK. Neskôr pracoval v niekoľkých médiách a reklamnej agentúre, od roku 1993 do konca roku 2014 bol v denníku SME, v súčasnosti je redaktorom oddelenia kultúry ... Viac.

Elena Čániová

Venuje sa grafickému dizajnu, výstavníctvu aj ilustrácii, klasickým aj digitálnym technikám. Viac.