Manaraga

Vladimir Sorokin

Ako sa žije vo svete kde nie sú papierové knihy? Teda len v múzeách a na snobských párty kde sa používajú miesto grilovacieho uhlia...

Sorokin po románoch Opričníkov deň a Telúrsko opäť predkladá hrozivý obraz neďalekej budúcnosti. Po celosvetovej vojne je všetko inak. Knihy už sa nevydávajú a netlačia, existujú len v múzeách. A medzi bohatými snobmi sa rozšíri nová móda - grilovacie párty, kde sa mäso pripravuje na tých zvyškoch papierových kníh. Tie dodáva a pokrmy pripravuje tajné spoločenstvo kuchárov. nájde sa však skupina ľudí, sídliaca v jaskyniach hory Manaraga, ktorá sa zábavu smotánky pokúsi zaviesť pre plebs aj do fastfoodov...

Sorokin nečakaný smer úvah o vzťahu ľudstva k tlačenému slovu. Aký bude osud papierovej knihy vo svete múdrych bĺch a hologramov – po Novom stredoveku a Druhej islamskej revolúcii? Neobyčajné povolanie hlavného hrdinu – ilegála, romantika, majstra svojho remesla nás núti novým spôsobom pozrieť sa na knihu. Sorokinov román sa dá čítať ako epitaf literatúre v papierovej forme – aj ako oslavu večného života.

Vladimir Sorokin (1955)

Ruský spisovateľ, dramatik a scenárista, ktorý patrí k najpopulárnejším predstaviteľom modernej ruskej literatúry. Sorokin vyštudoval Moskovský Gubkinov inštitút na spracovanie ropy a zemného plynu a Moskovský inštitút anorganickej chémie. Potom, čo dokončil vysokoškolské štúdium v odbore mechanického inžinierstva, pracoval asi rok v časopise Smena, odkiaľ bol prepustený, ... Viac.

Ján Štrasser (1946)

Prekladateľ z ruštiny, spisovateľ, textár. Je trojnásobným držiteľom ceny Jána Hollého za umelecký preklad. Ján Štrasser absolvoval štúdium na Filozofickej fakulte UK, odbor ruština – slovenčina. Pracoval ako redaktor, divadelný dramaturg a novinár. Vydal jedenásť básnických zbierok, niekoľko kníh piesňových a publicistických textov a sedemnásť kníh rozhovorov ... Viac.

Palo Bálik (1977)

Typograf, grafický dizajnér a vedúci Laboratória typografie Katedry vizuálnej komunikácie Vysokej školy výtvarných umení v Bratislave. Vo voľnom čase sa venuje organizovaniu výstav, prednášok a publicistike v oblasti vizuálnej komunikácie. Knihy s jeho layoutom a grafikou boli ocenené viacerými cenami. (Najkrajšia kniha slovenska, Bienále ilustrácii Bratislava...) Viac.