Muž, ktorý predával vzduch v Svätej zemi

Omer Friedlander

Debutová zbierka príbehov izraelsko-amerického autora Omera Friedlandera je fantastickým a imaginatívnym výletom do úzkych uličiek Jeruzalema, opustenej Negevskej púšte a malebných pomarančových hájov mesta Jaffa v Izraeli.

Rozvedený podvodník s dcérou predáva prázdne fľaše plné „svätého vzduchu“ naivným turistom; Libanonská Šeherezáda očarí troch mladých vojakov v zbombardovanej budove rádia v Bejrúte; izraelská dobrovoľníčka oplakáva smrť svojho syna, ktorý zomrel v Gaze.

Friedlanderove príbehy a ich hlavné postavy sú neuveriteľne živé a farebné. Sú to vlastne akési rozprávky pre dospelých, postavené na hlavu. Autor v knihe namixoval pôsobivý koktail z protikladných ingrediencií; na jednej strane je ochutený krehkou intimitou, na druhej strane komédiou s absurdnými prvkami.

Omer Friedlander (1994)

Omer Friedlander (1994) sa narodil v Jeruzaleme a vyrastal v Tel Avive. Jeho debutová zbierka poviedok Muž, ktorý predával vzduch v Svätej zemi získala množstvo ocenení, okrem iného napríklad Cenu Asociácie židovských knižníc, alebo čestné uznanie ... Viac.

 

Veronika Kašáková

Viac.

Marek Kianička (1977)

Grafický dizajnér a grafik Marek Kianička sa narodil v roku 1977 v Žiline. Štúdiá absolvoval na VŠVU v Bratislave a na Edinburgh College of Art. Viac.