Pán Výrazný

Olga Tokarczuk

Má výnimočnú tvár, ktorá sa vám hneď vryje do pamäti.


Každý ho pozná, len čo vyjde z domu, všetci sa naňho usmievajú. Je so sebou veľmi spokojný, rád si so svojím super telefónom robí selfie a na internet denne dáva stovky fotiek. Jedného dňa sa však postaví pred zrkadlo a s hrôzou zistí, že jeho tvár sa zmenila a už nie je taký, ako bol, už nie je Pán Výnimočný.

Fiktívny svet silnej autorskej dvojice Tokarczuk – Concejo je priezračnou metaforou na súčasnú spoločnosť, ktorej dominuje kult krásy, mladosti a sebaprezentácie. Dokáže z neho náš hrdina vyviaznuť živý a zdravý? A čo my?

Olga Tokarczuk (1962)

​Je najznámejšia súčasná poľská spisovateľka a držiteľka Nobelovej ceny. Žije vo Varšave. Za knihu Bieguni dostala v roku 2018 Medzinárodnú Man Bookerovu cenu, je dvojnásobnou držiteľkou poľskej ceny za literatúru Nike. Tokarczuk je aj hlasnou kritičkou súčasnej politickej situácie v Poľsku, ako aj niektorých problematických momentov ... Viac.

Karol Chmel (1953)

Slovenský redaktor, básnik, prekladateľ. Debutoval v roku 1985 zbierkou básní Máš, čo nemáš. Vo svojich dielach sa zaoberá odhaľovaním a analýzou zložitosti a protirečivosti reality a ľudského bytia. Postavy v jeho dielach bojujú o vlastnú identitu v súčasnom svete. Okrem vlastnej tvorby sa ... Viac.

Joanna Concejo (1971)

Poľská ilustrátorka a jej knihy vyšli v mnohých krajinách vrátane Francúzska, Španielska, Talianska, Poľska a Kórey. Jej kresby sú ako kamienok hodený do vody: ich dopad sa odráža v kruhoch emócii a myšlienok, ktoré pretrvávajú ešte dlhý čas. Viac.