Simon

Narine Abgarian

V malom arménskom meste zomrel miestny murár Simon. Patril k váženým a obľúbeným občanom mestečka Berd, známy však bol aj svojimi nespočetnými ľúbostnými aférami.

Na poslednej ceste ho odprevádzajú všetky jeho milované. Každej zanechal nejaký dar a spomienku na veľkú lásku. A každá má svoj príbeh. Simon od Narine Abgarian je síce pomenovaný po mužovi, no rozpráva príbehy štyroch pozoruhodných žien. Abgarian s neochvejnou úprimnosťou a jemným humorom zobrazuje premenu svojich ženských postáv na pozadí tráum 20. storočia: arménskej genocídy, občianskej vojny, dvoch svetových vojen a sovietskej moci. Silný príbeh o silných ženách napísala autorka magického románu Z neba spadli tri jablká na vrchole svojich tvorivých síl. Simon je hrejivý román: tragikomický, ale aj plný nesmiernej láskavosti a dobra. Je hlavne o láske – tej, ktorá je často nedosiahnuteľná, ale keď ju raz človek nájde, ostane mu na celý život.

Narine Abgarian (1971)

Narodila sa v arménskom meste Berd. Ako spisovateľka a blogerka pôsobí v Moskve, ale do Arménska sa vo svojich dielach často vracia. Je autorkou dvanástich kníh a laureátkou prestížnej literárnej ceny Jasnaja Poľana. V roku 2010 ju preslávila detská kniha Maňuňa o príhodách dvoch kamarátiek na pozadí arménskeho malomesta 80. rokov. Jej román Z neba spadli tri jablká z roku 2015 sa ... Viac.

Katarína Strelková (1944)

Vyštudovala ruský a slovenský jazyk na FFUK v Bratislave, popri pedagogickej činnosti sa do roku 1989 aktívne venovala prekladu z ruštiny. Po roku 1989 sa zamerala predovšetkým na výučbu a tvorbu metodických materiálov v nových spoločenských podmienkach. V roku 2007 vyšiel jej preklad románu Ľudmily Ulickej Medea a jej deti (Kalligram), v roku 2022 román Sašu Filipenka Bývalý syn ... Viac.

Marek Kianička (1977)

Grafický dizajnér a grafik Marek Kianička sa narodil v roku 1977 v Žiline. Štúdiá absolvoval na VŠVU v Bratislave a na Edinburgh College of Art. Viac.