Básničky pre domáce paničky

Miroslava Ábelová

Po dvoch zbierkach básní - Striptíz (2011) a Na! (2014), ktoré vyvolali značnú pozornosť verejnosti, je tu tretia knižka poetky Miroslavy Ábelovej.

Básničky pre domáce paničky sú voľnou kompozíciou, v ktorej stretávame 62 rozličných mien a bezprostredne odvíjajúcich sa hlasov dnešných mladých žien. Tie rozprávajú príbehy priamo uprostred svojich práve prežívaných osobných, intímnych každodenných situácií, konfliktov, vzťahov, mužov, žien, detí, problémov, úvah, predstáv, túžob, absurdít a banalít dní a nocí, nádejí, frustrácií, fóbií, smiešností, nepokojov, nezmyslov a veľkej prázdnoty až po vlastný balans na hranici života a smrti.

Všetky tie hlasy ponúkajú znepokojujúcu výpoveď o tom, čo sa deje pod povrchom nevyspytateľného životného vzťahu, v ktorom žije dnešná žena a dnešná spoločnosť.

Hlas autorky je jasný a poznateľný, bez príkras, hovoriaci za horúca , nesie ho súčasný bezprostredný jazyk, ktorý žije okolo nás v ústach ľudí, dýcha v ňom básnická sugescia skratky myslenia a konkrétneho videnia, trefná irónia, absurdný humor, nesentimentálny cit aj oslobodzujúca bláznivosť.

Kresby Ivany Šátekovej presne vystihujú atmosféru zbierky a pridávajú jej celkom novú vrstvu. Ľahký úsmev, ktorý spontánne vyvolajú sa však občas zmení na mrazivý úškrn, sprevádzaný neodbytnou myšlienkou – veď túto tu predsa poznám.

Nuž, posúďte sami:


Domáce paničky

sa menia na druh Majster domáci

Berú do rúk príklepové vŕtačky

V pote tváre budujú

krajšie zajtrajšky v nových kuchyniach

obklady a dlažby

Stierkujú belší svet

Domáce paničky nepočujú zvonenia telefónov

a brýle od Prady menia

za žlté plastové z Hornbachu

Domáce paničky píšu ospravedlňujúce oznamy susedom

a namiesto koksu šňupú prach z Porobetónu

Zatiaľ čo manželia dávajú cigy

s krásnymi kolegyňami

počas obednej pauzy

Domáce paničky

zmenené na kutilov

Píšu po nociach

trasľavými rukami

robotnícke básne


Vanda / párkrát sa obzrie

Vertikálne žalúzie

plnia poháre na špinavých obrusoch

zelenou tmou

Kočík s dieťaťom necháva vonku

Hádže ich do seba

ešte jednu

nemajú typický pach

Potom pomaly tlačí kočík s dieťaťom

párkrát sa obzrie

Pajzle sú fajn

na dámske wécka

dámy nechodia

bývajú čisté

Vieroslava / slobodne

Nechce byť v dnešnej

označovaná za hysterku

slobodne preto plače

už len pri krájaní cibule

Miroslava Ábelová (1985)

Slovenská poetka, rozhlasová redaktorka, občasná textárka Jedna z najvýraznejších slovenských poetiek posledných rokov, rozhlasová redaktorka, občasná textárka, herečka, prekladateľka. Debutovala v kolektívnej zbierke Sólo pre 9 hlasov (2001), v tom istom roku je vyšla vlastná zbierka básní Striptíz. O rok ... Viac.

Ivana Šáteková (1984)

Je absolventkou Vysokej školy výtvarných umení v Bratislave, kde ukončila štúdium na Katedre maľby a iných médii u profesora Daniela Fischera. Jej kresby sú hravé, Ivana v nich narába s humorom jej vlastným, niekedy nekompromisným, až mrazivým. Kresba ... Viac.

Radoslav Bielený (1981)

Je produktom reklamnej brandže. Pri tvorbe kníh oddychuje. Žije, pracuje a tvorí v Bratislave. Viac.