Miroslava Ábelová

1985

slovenská poetka, rozhlasová redaktorka, občasná textárka

Jedna z najvýraznejších slovenských poetiek posledných rokov, rozhlasová redaktorka, občasná textárka, herečka, prekladateľka. Debutovala v kolektívnej zbierke Sólo pre 9 hlasov (2001), v tom istom roku je vyšla vlastná zbierka básní Striptíz. O rok neskôr zvíťazila pod pseudonymom Pán A v literárnej súťaži Básne 2012 s cyklom Niečo originálne.

V roku 2014 vyšla jej zbierka Na!, ktorá nadväzuje na experimentálne tendencie zo súťaže Básne, v roku 2016 vyšli Básničky pre domáce paničky, ktorá zaujala nielen široké publikum, ale aj odbornú kritiku.

Miroslava Ábelová v Rádiu_FM moderuje poetickú reláciu Nedeľná chvíľka poézie_FM. Preložila zbierky básní kanadskej poetky s indickými koreňmi Ripu kaur (Mlieko a med, Slnko a jeho kvety)

Autorsky sa podpísla pod väčšinu textov českého hudobníka Davida Kollera (album ČeskosLOVEnsko), s ktorým v roku 2016 vyhrala Cenu Anděl za album roka.

Pracovala ako redaktorka domáceho spravodajstva v RTVS, ako hovorkyňa environmentálnej organizácie Greenpeace Slovensko, aj ako PR manažérka organizácie Človek v ohrození. Momentálne je na materskej, ktorú odmieta volať dovolenka. Má muža, psa a už aj syna. Vo voľnom čase sa… oh, wait… nemá voľný čas. Len večný pocit nedele.