Krédo

Fedor Gál

Kniha glos a aforizmov Fedora Gála s fotografickými kolážami Mira Švolíka, ktoré dokopy dávajú akési posolstvo na konci života.

Fedor nám do vydavateľstva napísal:

"Dal som dokopy text. Jeho gruntom sú aforizmy, ktoré som písal od leta do konca 2017. Na ne som nalepil zopár glos, ktoré mi pripadajú ako osobné posolstvo vo finále života. Centrálna idea je zrejme čosi ako "časť a celok".

Miro Švolík k tomu práve dáva dohromady päť fotografických koláží. Prvá sa volá "365" a posledná "Jedno". Bude to asi postupne fokusovaná mozaika fotiek, ktoré vznikali pri natáčaní filmu Krátka dlhá cesta.

Mám v hlave aj grafika (Milan Nedvěd) - mladý chalan, ktorý sa podpisuje pod knihy, ktoré permanetne vyhrávajú ceny za výzor. Momentálne pracuje na Štrejtovej monografii.

Zdá sa mi, že by to mohla byť útla knižočka."

A tak vznikla táto kniha.

Fedor Gál (1945)

Sociológ a prognostik, spoluzakladateľ verejnosti proti násiliu, zakladateľ vydavateľstva G plus G. Fedor Gál sa narodil v roku 1945 v Terezíne. Jeho rodina pochádza z Partizánskej (vtedy Nemeckej) Lupče. Politik, sociolog, prognostik, dokumentarista a vydavateľ. Bol zakladajúcim členom Verejnosti proti násiliu a zakladajúci člen Nadácie Milana ... Viac.

Miroslav Švolík (1960)

Fotograf, predstaviteľ Slovenskej novej vlny. Miroslav Švolík je známy slovenský fotograf žijúci v Prahe, ktorý sa venuje predovšetkým fotografií kombinovanej s množstvom výtvarných prvkov a fotografickým montážam. Patrí do takzvanej Slovenskej novej vlny, ktorá v 80. rokoch búrala zabehnuté klišé ... Viac.

 

Milan Nedvěd (1978)

Grafický dizajnér, knižný úpravca a typograf pre papier i obrazovku Milan absolvoval magisterské štúdium v odbore grafický design na Rhode Island School of Design v Spojených štátoch. Je držiteľom rady ocenení za knižnú úpravu predovšetkým výtvarných publikácií. Jeho práce boli vystavované na brnenskom Bienále grafického ... Viac.