Kruhová obrana

Milan Šimečka

Mimoriadne čitateľsky príťažlivé eseje, úvahy a filozofické zamyslenia ako obrana voči reálnemu socializmu.

Kniha, ktorá po prvý krát vyšla v samizdatovej edici Petlice v roku 1985 a patrí k legendárnym dielam československého disentu, opätovne vyšla 17. novembra 2011 v spolupráci Artfora a Nadácie Milana Šimečku. Text bol napísaný ako osobná výzva ľuďom v totalitnom štáte, ako povzbudenie pre tých, ktorí môžu vďaka veľkým dejinám prepadnúť panike, že sa ich osobné dejiny v tom obrovskom tlaku rozpadnú.

Sme len beznádejné zrnko piesku alebo na každom z nás záleží ako bude svet okolo nás vyzerať? Sme len mlčiaca väčšina, hračky v rukách iných? Dokážeme vystúpiť z davu a postaviť sa za svoje veci? Kde vziať silu a odvahu?

Kniha bola napísaná pred rokom 1989, ale napriek tomu je podivne aktuálna. Aj dnes je stratégia kruhovej obrany jednou z možností, ako s chrániť svoje sny a životy. Nenechať sa zomlieť, spojiť sa okolo toho, čo je pre dôstojnosť ľudského života nutné ubrániť.

Milan Šimečka (1930 — 1990)

Slovenský intelektuál a disident ocenený ľudskoprávnymi i novinárskymi cenami. Milan Šimečka sa narodil 6. marca 1930 v Novém Bohumíne. V roku 1949 začal študovať na brnenskej univerzite ruskú a českú literatúru a filozofiu. Po skončení fakulty učil rok češtinu na jedenásťročenke v Koměříži a v roku 1954 prišiel do Bratislavy. ... Viac.

Peter Gála

Grafický dizajnér, venuje sa najmä knižnému dizajnu. Súčasne pôsobí ako predseda združenia ASIL – Asociácia ilustrátorov. Vyštudoval na Katedre vizuálnej komunikácie VŠVU a v súčasnosti pracuje ako freelance grafický dizajnér. Vo svojej tvorbe sa najviac zameriava na dizajn kníh a publikácií. Jeho portfólio tvorí hlavne beletria, detské knihy a odborné publikácie. Pre ... Viac.