Fikcie

Jorge Luis Borges

​Poviedková zbierka Fikcie patrí k najslávnejším dielam argentínskeho spisovateľa a básnika Borgesa. Toto prvé kompletné vydanie v novom slovenskom preklade bolo zaradené medzi Najkrajšie knihy Slovenska 2018 v kategórii krásna literátúra.

Ide o prvé ucelené samostatné slovenské vydanie v kvalitnom preklade Barbary Ďurčovej. Borges v týchto poviedkach dáva dôraz na silu fikcie. Snahu o realistické písanie vnímal ako zradu podstaty spisovateľského umenia. V jeho majstrovských poviedkach sa môžeme teda tešiť na únik z reality, ktorý ocenil aj časopis Le Monde, ktorý zbierku zaradil do svojho výberu 100 najvýznamnejších kníh 20. storočia. Zbierka je zložená z dvoch častí, ktoré autor písal samostatne, čo je priznané aj v grafickom návrhu z dielne Mareka Kianičku. Práve vďaka Kianičkovmu rafinovanému knižnému dizajnu bolo toto vydanie zaradené medzi Najkrajšie knihy Slovenska 2018 v kategórii krásna literátúra.

Jorge Luis Borges (1899 — 1986)

Argentínsky spisovateľ, autor skvelých poviedok, literárny klasik Argentínsky spisovateľ, autor mnohých poviedok, esejí a básní, prekladateľ, literát a predsatviteľ magického realizmu. Viac.

Barbara Sigmundová (1987)

​prekladateľka zo španielčiny a z angličtiny Vyštudovala prekladateľstvo a tlmočníctvo av roku 2015 získala titul PhD. v odbore Translatológia na FFUK v Bratislave, kde následne dva roky pôsobila ako odborný asistent na Katedre romanistiky. Viedla semináre zamerané na umelecký preklad a titulkovanie, ... Viac.

Marek Kianička (1977)

Grafický dizajnér a grafik Marek Kianička sa narodil v roku 1977 v Žiline. Štúdiá absolvoval na VŠVU v Bratislave a na Edinburgh College of Art. Viac.