Príbeh o Aste

Jón Kalman Stefánsson

​Príbeh o Áste islandského mága - rozprávača, Jóna Kalmana Stefánssona je príbeh o láske, zmyselnosti, islandskom vidieku a poézii. O túžbe spoznávať svet. Je o deťoch, o rodičoch a o výchove. O živote a smrti. A najmä o Áste.

Rozpráva ho umierajúci muž Sigvaldi. Spolu s Helgou, sú rodičmi Ásty. Ešte pred narodením jej vybrali meno, ktoré v islandčine znamená „láska“.

Sigvaldi bol spisovateľom, no teraz leží na zemi a pred očami mu ubieha jeho život. Jeho žena Helga - divoká a poetická duša - ušla ďaleko od mestského sveta Reykjavíku a nechala svoje dve dcéry v pestúnskej starostlivosti. Ásta je mladšia.

„Je ľahké stratiť sa v Ástinom svete, ktorý je skutočný, náročný, plný šťastia a krehký. [...] Jón Kalman je známy tým, že vo svojich knihách kladie veľké otázky o živote a jeho zmysle, a Ástin príbeh nie je žiadnou výnimkou. V knihe nastáva stret dvoch rôznych pohľadov; na jednej strane, že život jednotlivca sa občas zdá byť malý a bezvýznamný, no na druhej strane, keď sa dotkne iných životov, iných ľudí, rozrastie sa do takej šírky, že takmer nemá konca. V konečnom dôsledku tu máme úžasnú knihu, ktorá čitateľa opantá až do poslednej strany, text je krásny a bez námahy plynie, štýl rozprávania je zábavný a dej zaujímavý.“ (Andri M. Kristjánsson, RÚV)

Jón Kalman Stefánsson (1963)

Islandský spisovateľ, narodil sa v roku 1963 Reykjavíku. V mladosti si vyskúšal viacero zamestnaní, okrem iného spracovanie rýb či murárstvo, a veľa času strávil na vidieku na západnom Islande, kde aj vyrastal. V roku 1986 nastúpil na štúdium literatúry na Islandskej univerzite, ktoré však nikdy nedokončil, ... Viac.

Zuzana Stankovitsová (1985)

Od roku 2010 žije na Islande, kde na Islandskej univerzite vyštudovala modernú islandčinu, staroislandčinu a islandskú medievalistiku. Vyštudovala prekladateľstvo a tlmočníctvo na UK v Bratislave. Od roku 2010 žije na Islande, kde na Islandskej univerzite vyštudovala modernú islandčinu, staroislandčinu a islandskú medievalistiku. Momentálne pracuje v Islandskom národnom múzeu. ... Viac.

Mária Rojko (1978)

Slovenská grafická dizajnérka, študovala u Stanislava Stankóciho a Pavla Chomu na VŠVU, je autorkou viacerých knižných obálok, hudobných nosičov (CD, LP) či časopisov (napr. Včielka a Zornička). Stála pri založení ASILu a ASIL Gallery (v roku 2010), spolu grafická dizajnérka, študovala u Stanislava Stankóciho a Pavla Chomu na VŠVU, je autorkou viacerých knižných obálok, hudobných nosičov (CD, LP) či časopisov (napr. Včielka a Zornička). Stála pri založení ASILu a ASIL Gallery (v roku 2010), spolupracuje ... Viac.