Rastlinopis

Jiří Dvořák

Podivuhodné pravdy a výmysly zo zeleného sveta.

Pôvabná kniha Jiřího Dvořáka, autora Hávedníka a ilustrátorky Alžběty Skálovej o podivuhodných zákutiach rastlinnej ríše. Kniha pre všetky deti, ktoré sa neuspokoja s jednoduchým vysvetlením a často sa rodičov pýtajú záludné otázky. Prečo na agáte žijú mravce? Prečo žihľava pŕhli? Z čoho pochádza červené farbivo? Kto robí v tráve pľuvance?

Rastlinopis v podaní Jiřího Dvořáka a Alžběty Skálovej v preklade Jána Litváka môže dobre poslúžiť aj učiteľom, ktorým nestačia učebnice a ktorí nechcú aby sa deti na prírodopise nudili. Príroda je totiž plná malých napínavých dobrodružstiev aj hrdinských príbehov, hádaniek a neuveriteľných tajomstiev. Je to aj knižka rodinná: malým deťom bude stačiť hádanka alebo veršovanka, väčšie deti sa začítajú do príbehu s dobrým koncom a dospelí sa budú čudovať, koľko toho nevedeli.

Jiří Dvořák (1970)

Autor skvelých detských kníh - Hávedník/Havětník, Jak zvířata spí, Rostlinopis, Slepice a televize, Stromovka Šmalcova ABECEDA, Minimax a mravenec, Zpátky do Afriky! Pochádza z Frýdlantu v Čechách. Dnes žije v Prahe. Študoval na Vysoké škole zemědělské odbor rastlinnej biológie. Po jej absolvovaní pracoval v rôznych novinách a časopisoch. Knihy pre deti vydáva vo vydavateľstve Baobab. Často sa, či už v beletristických ... Viac.

Ján Litvák (1965)

Básnik, jazykový redaktor, šéfredaktor magazínu Doma v záhrade. Narodil sa 26. augusta 1965 v Bratislave na Šulekovej ulici. Vydal desať kníh beletrie, mestské a vidiecke texty indické, mikropríbehy o ľuďoch, záhradnej flóre aj drobnej faune: Bratislavské upanišády (2007), Básne prané v studenej vode (2010), ... Viac.

Alžběta Skálová (1982)

Vyhľadávaná a oceňovaná ilustrátorka Alžběta Skálová, autorka akvarelov, koláží, filmov, grafík a obrazov. Vyhľadávaná a oceňovaná ilustrátorka Alžběta Skálová je absolventkou pražskej VŠUP, a držiteľkou niekoľkých cenení a nominácií v súťaži Nejkrásnější kniha, Zlatá stuha a Magnesia Litera. Venuje sa predovšetkým ilustrácii detských kníh, úzko spolupracuje ... Viac.

Peter Gála

Grafický dizajnér, venuje sa najmä knižnému dizajnu. Súčasne pôsobí ako predseda združenia ASIL – Asociácia ilustrátorov. Vyštudoval na Katedre vizuálnej komunikácie VŠVU a v súčasnosti pracuje ako freelance grafický dizajnér. Vo svojej tvorbe sa najviac zameriava na dizajn kníh a publikácií. Jeho portfólio tvorí hlavne beletria, detské knihy a odborné publikácie. Pre ... Viac.