Čím menej vieš, tým lepšie spíš

David Satter

​Historiograficko-politická kniha je v poradí autorovom štvrtou publikáciou na tému modernej histórie Ruska a obdobia pádu sovietskeho impéria. Ako dôverný znalec ruského a ruského sovietskeho prostredia, reálií, súvislostí, ľudí a okolností podáva v novom diele zasvätený sumárny obraz kľúčových udalostí, v ktorých dôsledku sa historicky unikátny nábeh Ruska na trajektóriu liberálnej demokracie zastavil a pretavil do podoby akejsi pseudomodernej autokracie na čele s novým večným vladárom, vygenerovaným vo všemocnom prostredí ruských tajných služieb.

Satter v knihe spája osobné zážitky s kompilovaním verejne dostupných zdrojov, vďaka čomu sa mu darí plasticky vystihovať krok po kroku hĺbkové zmeny v ruskej societe, či už ide o privatizáciu, bombové útoky na obytné domy v Moskve, Volgodonsku a Bujnaksku, obidve čečenské vojny alebo teroristické prepady Divadla na Dubrovke či školy v Beslane. Pod povrchom formálnej jednoty a nacionalistického nadšenia v súčasnom Rusku odkrýva nanajvýš neutešený obraz spoločenského a hospodárskeho marazmu krajiny, v ktorej jednotlivec nemá žiadnu hodnotu, najmä ak nepatrí do oligarchicko-kriminálneho prostredia, ktoré dnes v Rusku hovorí v mene štátu.

David Satter (1947)

​Americký novinár a odborník na Rusko a Sovietsky zväz. V roku 2013 ho ako prvého amerického novinára od ukončenie studenej vojny vyhostili z Ruska. V rokoch 1976 až 1982 bol moskovským spravodajcom denníka Financial Times, neskôr sa stal dopisovateľom denníka The Wall Street Journal so zameraním na sovietsku ... Viac.

 

Igor Otčenáš (1956)

​prozaik a prekladateľ. Držiteľ Ceny Ivana Kraska za najlepší debut (1989) a finalista Anasoft Litery (2008), držiteľ ocenenia Najlepšia kniha roka podľa odborného periodika Nové knihy (za spoluautorstvo biografie hokejistu Petra Šťastného Hokej na dvoch kontinentoch) za rok ... Viac.

Peter Gála

Grafický dizajnér, venuje sa najmä knižnému dizajnu. Súčasne pôsobí ako predseda združenia ASIL – Asociácia ilustrátorov. Vyštudoval na Katedre vizuálnej komunikácie VŠVU a v súčasnosti pracuje ako freelance grafický dizajnér. Vo svojej tvorbe sa najviac zameriava na dizajn kníh a publikácií. Jeho portfólio tvorí hlavne beletria, detské knihy a odborné publikácie. Pre ... Viac.