Vynáranie

Cormac James

Wellingtonov prieplav, ostrov Devon, Kráľovnin prieplav, Beecheyho ostrov, nehostinné územia porozhadzované severne od Kanady. V polovici 19. storočia, v čase, keď sa na mapách ešte nedalo nájsť všetko, sa studenými vodami Arktického oceánu plavilo mnoho plavidiel pátrajúcich po stratenej výprave slávneho sira Johna Franklina. Medzi nimi aj Impetus, románová plachetnica zo skvelej knihy Cormaca Jamesa Vynáranie. Priestor od provy po kormu bude pre námorníkov, od posledného grónskeho chlapca až po kapitána, na dlhé mesiace predstavovať jediné miesto, kde – možno – prežijú. Keď im náraz ľadovca poškodí loď, musia sa zastaviť na ostrove Disko. A odvtedy sa už nič neodohrá tak, ako si predstavovali.

„Mimoriadny román, ktorý spája silný príbeh s poetikou jazyka, formou dnes už takmer nevídanou. Pri čítaní tejto knihy som si spomenul na dramatickú krajinu Jacka Londona a divoké, neskrotené moria Williama Goldinga. Tvorba Cormaca Jamesa je dostatočne ambiciózna na to, aby mohla byť porovnávaná s oboma.” (John Boyne)

„Tvorba Cormaca Jamesa je istá a trúfalá, s drsným poetickým nádychom. Jeho evokácie nehostinnej krajiny, morského počasia, večného ľadu, zamrznutej oblohy, sú silné a pôsobivé.“ (Rose Tremain)

„Najmarkantnejšou témou Jamesovho The Surfacing je rozsah ľudských možností. Jeho štýl je pokojný, sugestívny, hypnotický a naliehavo prenikavý. James je na psychologickej vlne: toto je kniha o otcovstve a úzkostiach s ním spojených. Je to skutočný literárny počin. [...] V Jamesovom ponímaní láska vychádza na povrch zoči-voči samote. Štýlový román plný hudby a tichej kontroly. Toto je autor, ktorý by sa mal poponáhľať – už sa teším na jeho ďalšiu knihu.“ (Colum McCann)

Cormac James

Írsky autor, ktorý sa preslávil písaním poviedok a je prirovnávaný k slávnym menám ako Jack London či William Golding. Cormac James, vlastným menom Cormac McCarthy, je jedným z najsľubnejších anglofónnych autorov súčasnosti. Je prirovnávaný k menám ako Jack London či William Golding. Svoj prvý román, Track & Field, vydal v roku 2000. V USA a Británii publikoval ... Viac.

Vladislav Gális (1973)

Prekladateľ z angličtiny, hudobný redaktor a metalista. Vladislav Gális sa narodil 12. februára 1973 v Partizánskom. Pracoval ako redaktor v týždenníkoch Domino fórum a .týždeň, v súčasnosti sa venuje najmä prekladu umeleckej literatúry. Preložil diela autorov ako Paul Auster, Terry Pratchett, Darren Shan, ... Viac.

Damian Pastirčák (1988)

Damián študoval vizuálnu komunikáciu na Vysokej škole výtvarných umení. Je autorom viacerých vizuálnych koncepcii ako aj knižných dizajnov. Venuje sa najmä brandingu, tlačovému dizajnu, typografii a web dizajnu. S ilustrátorkou Danielou Olejníkovou majú spoločné stúdio Limb. Pre vydavateľstvo Artforum robil dizajn kníh Vynáranie Cormaca jamesa, Zimná cesta Elfriede Jelinek alebo V ... Viac.