Havran v okne, Galandia a iné príhody

Zuzana Mojžišová

Bývaš na poschodí, máš dvanásť, vonku je búrka, hromy bijú... Je noc a ktosi-čosi ti zvonka klope na okno. Otvoríš mu? Neotvoríš? Vykračuješ si po lese. Je krásny jarný deň. Okolo teba veselo poskakuje priateľský pes. Nechceš síce, ale i tak sa pred tvojimi očami odohrá niečo nanajvýš podozrivé. Čo spravíš? Pôjdeš na políciu? Či radšej nie? Chceš sa ocitnúť medzi trpaslíkmi? Celkom blízko ozajstného nebezpečenstva z dnešných čias? V ostrovnej krajine s majákom, ktorej hrozí skaza? Chceš sledovať tajomného pána, objaviť sa na vrchole vysokej hory alebo v továrni na výrobu vianočných trubičiek? Chceš? Tak potom neváhaj a čítaj.

Havran v okne, Galandia a iné príhody je pravdepodobne prvý pôvodný slovenský gamebook určený pre detského čitateľa (približne vo veku 10 až 13 rokov). Už samotný spôsob čítania je tak trochu dobrodružstvom. Na začiatku – ako sa patrí – začne autorka rozprávať príbeh. Ale o chvíľu ho preruší a ponúkne čítajúcim na výber dve možnosti, ako by príbeh mohol pokračovať ďalej. Od toho, ktorú z alternatív si dieťa zvolí, závisí, aký príbeh bude čítať, s akými postavami sa zoznámi, aký kraj navštívi, aké dobrodružstvo zažije. Niektoré budú priam vystrihnuté zo súčasnosti, niektoré zájdu do minulosti a iné do fantazijných svetov – lebo takí sú aj čitatelia tejto knižky: už dosť dobre rozumejú svetu, ale ešte celkom nevyrástli z rozprávok.

Zuzana Mojžišová (1965)

Slovenská scenáristka a spisovateľka. Autorka románov Bon voyage, Genius loci a Modus vivendi. Vyštudovala filmovú scenáristiku, v súčasnosti učí na VŠMU v Bratislave na katedre umeleckej kritiky. Beletristické, žurnalistické či filmologické texty publikuje v domácich aj zahraničných časopisoch a zborníkoch. Je stálou spolupracovníčkou časopisu ... Viac.

Michal Mojžiš

Robí prípravu kníh do tlače. Alebo aj kadejakých iných vecí. Do tlače. Zalamuje, hrá sa s textom, fotkami, obrázkami a dáva ich dohromady tak, aby to sedelo. Viac.