Atlas zabúdania (druhé doplnené vydanie)

Peter Krištúfek

Nové vydanie mimoriadne spracovanej knihy inicioval Peter Krištúfek na jar 2018, krátko pred svojou nečakanou smrťou. Atlas zabúdania stihol doplniť o ďalšie kapitoly a tak v novom vydaní nájdete fiktívne spomienky z rokov 1914 - 2018 a v priloženej obálke aj niektoré z artefaktov, ktoré ich dokumentujú.

Netradičný vizuálny a grafický koncept knihy vťahuje čitateľa do atmosféry rokov 1914 - 2018. Každému roku je priradený jeden text, ktorý vyjadruje atmosféru danej doby: list, telegram, báseň, správa, nariadenie, rozsudok, rozhovor, zápis v kronike, denníkový záznam... Alebo zaujímavý, zabudnutý pohľad na vtedajší osobný či verejný život. Kniha vznikala voľne popri písaní predošlého Krištúfkovho románu Dom hluchého (finalista Anasoft litera 2013) pri zbieraní historického a dobového materiálu. Je kombináciou dobových dokumentov a autorských textov.

Pamätáte si ešte pioniersky sľub? Poznáte text Charty 77? Spomeniete si, čo ste robili v novembri 1989? Viete, kedy a prečo bol na Slovensku Franz Kafka? Odpovede nájdete v knihe o minulosti, na ktorú by sme nemali zabudnúť. Vychádza v klasickej verzii a v dvoch limitovaných edíciách, so sadou 15 záložiek. Každý “klasický” exemplár knihy obsahuje tri zberateľské záložky – dobové artefakty, ktoré sú tiež súčasťou spomínania: svätý obrázok, legendárnu zelenú stokorunáčku, reklamu na Schichtovo mydlo či dobové fotografie.

Atlas zabúdania získal 2. miesto v ankete SME Knižný počin roka 2013 a získal ocenenie v súťaži Najkrajšie knihy Slovenska 2013 v kategórii "Krásna literatúra".

Peter Krištúfek (1973 — 2018)

Filmový režisér, hudobník a spisovateľ, autor viacerých prozaických kníh a zbierky poézie. Peter Krištúfek vyštudoval filmovú a televíznu réžiu na VŠMU (2000) v Bratislave, debutoval poviedkovou knihou Nepresné miesto (2002), za ktorú získal prémiu Ivana Kraska. Po nej publikoval ďalšie zbierky Voľným okom (2004) a Mimo času (2009). Ďalej ... Viac.

Palo Bálik (1977)

Typograf, grafický dizajnér a vedúci Laboratória typografie Katedry vizuálnej komunikácie Vysokej školy výtvarných umení v Bratislave. Vo voľnom čase sa venuje organizovaniu výstav, prednášok a publicistike v oblasti vizuálnej komunikácie. Knihy s jeho layoutom a grafikou boli ocenené viacerými cenami. (Najkrajšia kniha slovenska, Bienále ilustrácii Bratislava...) Viac.